Czytasz: Skoczów: w 1918 roku punkt sporu o Polskę

Skoczów: w 1918 roku punkt sporu o Polskę

Święto niepodległości w Skoczowie z udziałem wiceministra Stanisława Szweda. [zdjęcia]

 

Z udziałem wiceministra Stanisława Szweda z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tuż przed godz. 9 rano rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości na skoczowskim rynku.

Uroczyście podniesiono flagę na maszt, odśpiewano pieśni patriotyczne, a następnie zebrani przeszli pod pomnik Naszym Bohaterom, gdzie złożono kwiaty.

O godzinie 10.00 w kościele Ewangelickim św. trójcy. rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne w intencji ojczyzny.
 O goz. 14.00 na Pogórzu, przy ul. ks. St. Gawlasa złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 202 Pułk Piechoty rezerwy oraz 1 batalion 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Pogórzu. Na godz. 16.00 planowany jest w Teatrze Elektrycznym pokaz filmu pt.: HABIT I ZBROJA
w reż. Pawła Pitery.
11 listopada zaplanowano także II Skoczowski Bieg Niepodległości.

Warto wiedzieć, że po zakończeniu I wojny światowej Skoczów wraz z całym Śląskiem Cieszyńskim stał się punktem sporu pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Jak czytamy w Wikipedii, w 1918 roku na bazie Straży Obywatelskiej lokalni Polacy utworzyli 14 kompanię Milicji Polskiej Śląska Cie­szyńskiego w Skoczowie pod dowództwem ppor. Bączka, która podlegała organizacyjnie III baonowi Milicji w Bielsku. W styczniu 1919 pod Skoczowem rozegrała się bitwa pomiędzy armią czechosłowacką oraz członkami milicji ochotniczej wspieranej przez niewielkie oddziały pozostałych na Śląsku Cieszyńskim oddziałów polskich pod dowództwem płk. Franciszka Latinika. Bitwa pozostała nie rozstrzygnięta, jednak polskim siłom udało się powstrzymać czeską inwazję na linii Wisły.

Po podziale dawnego Księstwa Cieszyńskiego w 1920 Skoczów znalazł się w granicach Polski, choć występowały tutaj silne tendencje pro-czechosłowackie. Polski komisarz okręgowy w 1919 pisał: Ludność Skoczowa ma sympatie zdecydowanie proczechosłowackie, do tych ludzi nie przemawiają argumenty ideowe, patriotyczne, oni się Polakami nie czują, więc musi się im dać przekonanie, że w Polsce będzie im materialnie lepiej.

Zdjęcia: Vi-Fi na kontakt@sielsion.pl

Czytaj więcej