Czytasz: Po przygodę do stolarni

Po przygodę do stolarni

Tomek Wilamowski i Alfred Szklarski zapraszają do Muzeum Śląskiego.

Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Odpowiedzi już od 20 maja będzie można odnaleźć w Muzeum Śląskim, a dokładniej w zabytkowym budynku stolarni, skąd trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego.

„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice, jak i najmłodsi członkowie rodziny.


- Na uczestników czeka wiele twórczych wyzwań. Dzieci będą mogły poznać bogate tradycje odległych kultur, jednocześnie dobrze się bawiąc, a wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do współpracy – opowiada Adam Pisarek, kurator wystawy.

na tropie tomka

Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań.

- Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski - zapewniają organizatorzy. 

Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami. Aby rozpocząć podróż, należy kupić bilet (rodzinny, indywidualny lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny) na konkretną godzinę.

Wystawę można zwiedzać indywidualnie w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godziny 16.00.

Z kolei grupy zorganizowane muzeum zaprasza do zwiedzania połączonego z zajęciami edukacyjnym w czasie roku szkolnego w godzinach 10.00–15.00. Szczegółowy cennik oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego. Bilety można kupić w systemie online lub w kasach Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów tegorocznej Nocy Muzeów. 

PROGRAM:

20.05.2017

Galeria stolarnia (1 piętro):

  • 11.00–22.00

Na tropie Tomka z przygodą dla rodzin. Zwiedzanie w teatralizowanej formie – minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę.

  • 22.00–24.00

Na tropie Tomka dla młodzieży i dorosłych. Lufcik na Korbkę przygotował na Noc Muzeów specjalny minispektakl dla dorosłych, o podróży w czasie i przestrzeni.

Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie: KLIK

Scena w stolarni (parter):

  • 10.30–11.30, 14.30–15.30, 19.30–20.30

Podróżowanie przez czytanie. Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych.

  • 10.00–10.10

Otwarcie stolarni

  • 13.00–14.00

Podróżowanie rodzinne. Spotkanie z podróżującymi po świecie rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi.

Podróże po świecie zabawek
Prezentacja historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka. Zabawki pochodzą z lat 1950–1989 i są to głównie samochody, pojazdy itp. Najstarszym eksponatem tej prezentacji, a zarazem unikatowym i poszukiwanym przez kolekcjonerów, jest kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Prezentowane zabawki pochodzą z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii.

Scena przy stolarni

  • 18.00–19.00

Podróże muzyczne śladami Tomka. Zespół Gadająca Tykwa zabierze całe rodziny w podróż po muzycznych tradycjach kultur, które odwiedził Tomek Wilmowski. Zapraszamy na fascynujące opowieści z pięciu stron świata.

  • 21.00–22.00

Koncert. ''Gadająca Tykwa" prezentuje muzykę z niezwykłych zakątków naszego globu, która służy uciesze i zabawie. Zespół tworzą muzycy rozmaitych specjalności: artyści folkowi, jazzmani i filharmonicy.

- Multikulturowy charakter grupy podkreślają egzotyczne instrumenty o ograniczonych skalach i oryginalnym brzmieniu. Zestawione są one z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Koncert na pewno spodoba się całym rodzinom - dodaja organizatorzy.

Czytaj więcej