Czytasz: Najmodniejsze okulary 2017
W tym roku okulary będą niezbędnym elementem każdej stylizacji. Najpopularniejsze będą znane od dawna modele nerd i panto oraz kocie oko.

Oprócz tego pojawią się nowe trendy w postaci cienkich drucianych ramek, czy też oprawek wykonanych z naturalnych tworzyw, takich jak drewno. Jeśli chodzi o kolorystykę, tutaj będzie dominowała prostota, czyli czerń, brązy, subtelna czerwień i zieleń.

okulary

Coraz częściej projektanci mody traktują okulary jako elegancki dodatek w stylu retro czy też element podkreślający osobowość.

Ta tendencja była doskonale widoczna na pierwszych tegorocznych targach mody, Fashion Week 2017, odbywających się w Berlinie.

Potwierdzają ją wyniki sondażu przeprowadzonego przez internetowy salon optyczny Edel-Optics.

Zarówno eksperci w dziedzinie mody, jak i główni projektanci przyznają, że okulary będą odgrywać coraz większą rolę.

Torebki, biżuteria, paski czy buty, ale przede wszystkim to właśnie okulary, nie są już tylko dodatkiem do stylizacji, ale często ich centralnym punktem.

Design okularów zyskuje na znaczeniu

Projektant mody Mateusz Pukło nie wyobraża sobie swoich stylizacji bez okularów. - To doskonałe rozwiązanie, żeby prostym stylizacyjnym nadać dynamiki lub odrobiny wyrazistości - twierdzi Pukło. Dodaje także, że okulary mogą służyć jako dopełnienie stylizacji lub być jej bazą.

 

Jego zdaniem powinny one odpowiadać naszej osobowości. Uważa, że jedną z osób wyznaczających trendy w dziedzinie modnych okularów jest Anna Wintour, główna redaktorki Vogue’a, która się z nimi praktycznie nigdy nie rozstaje.

Modne okulary 2017. kocie oczy? a może panto?

Charakterystyczne dla roku 2017 jest pojawienie się na rynku ogromnej liczby różnorodnych form oprawek. Głównym trendem będzie przede wszystkim oversized, modele typu retro, takie jak kocie oczy, okulary panto czy też futurystyczny design oraz wyróżniająca się podwójnym mostkiem oprawka o nazwie double frame.

okulary

W ciągu ostatnich lat coraz częściej wybierane są filigranowe oprawki wykonane z metalu. Znane od dawna kształty takie jak kwadrat czy też panto zajęły w ankiecie miejsca w pierwszej dziesiątce, co świadczy o tym, że nadal będą one popularne.

Popularne będą także okulary z okrągłymi szkłami oraz te minimalistyczne, bez ozdób, a także te typu nerd oraz powracające do mody kocie oczy.

Modne okulary 2017. Czarny kolor rządzi!

Jeśli chodzi o to, jakie kolory okularów będą modne w 2017 roku, zdecydowany numer jeden to czerń. 38% ankietowanych wymienia „All Black” jako kolor sezonu. Na drugim miejscu plasuje się mieszanka kolorów, a tuż za nią okulary w odcieniach ziemistych. Coraz większą popularnością cieszą się także czerwone i zielone oprawki.

Innowacją będą natomiast tworzywa, z których wykonane są oprawki. Zdaniem ekspertów z dziedziny mody szczególnie popularne będzie drewno. Aż 36% z nich przyznaje, że w roku 2017 wróci ono do łask.

Na topie będzie także mieszanka różnych tworzyw. 26% posiadaczy okularów zdecydowało się na okulary, których przednia część oprawki wykonana jest z tworzywa sztucznego, a reszta z delikatnego metalu. Zaraz za nimi plasują się ramki w całości wykonane z metalu.

Gwiazda piłki nożnej w roli projektanta okularów

okulary

Jednym z czołowych projektantów okularów typu Double Frame jest Jérôme Boateng, mistrz świata w piłce nożnej. 

Obrońca drużyny Bayern Monachium, znany jako ikona stylu, w roku 2016 wprowadził na rynek swoją własną kolekcję o nazwie JB.

- Okulary są dla mnie jednym z najważniejszych dodatków. Nie tylko dopełniają one stylizację, ale również nadają jej charakteru - mówi gwiazda piłki nożnej.

Potwierdzają to również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród europejskich studentów mody. Ponad 69% ankietowanych uważa, że okulary będą zajmowały co najmniej taką samą lub jeszcze wyższą pozycję.

MODNE OKULARY 2017. W kato rządzą okrągłe 

A jak to wygląda np. w Katowicach?

- Młode osoby najczęściej pytają o mocne plastikowe oprawki, a co do kształtu, to najbardziej pożądane to te okrągłe. Natomiast te osoby, które od lata nosiły oprawki duże i grube, teraz zaczynają szukać czegoś lżejszego, cieńszego. Nie są to może jeszcze na tę chwilę oprawy bezramkowe, ale coraz więcej osób pyta o oprawy metalowe, typu ''na żyłkę'', z otwartym dołem - mówi nam Aleksander Ozygała ze Studia Optycznego 44 w Katowicach.

Natomiast jeżeli chodzi o oprawki drewniane, to salon sprzedaje je sporadycznie. - Z reguły pytają o nie osoby dojrzałe, które cenią sobie klasykę w oyginalnym wydaniu. Poza tym takie oprawki nie są tanie – dodaje.

Czytaj więcej