Czytasz: „Miłość do Rzeczypospolitej jest fundamentem przyszłego sukcesu Śląska”

„Miłość do Rzeczypospolitej jest fundamentem przyszłego sukcesu Śląska”

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, minister Wojciech Kolarski podkreślał, że tradycja powstańcza i miłość do odzyskanej Ojczyzny jest gwarantem rozwoju Śląska.

W 95. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Śląsk, w westybulu gmachu Sejmu Śląskiego odsłonięto tablicę poświęconą pokoleniom, które doprowadziły do powrotu Śląska do Polski.

Jerzy Gorzelik: Polska Górnoślązaków zbytnio nie kocha

- Ilu z nas byłoby gotów stanąć do realnej walki o swoją Ojczyznę? Bardzo łatwo się o tym mówi. Natomiast dużo trudniej przejść do czynów takich, które na przełomie lat 20 miały miejsce tutaj na terenie Górnego Śląska - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

"Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny"

Kanwą przemówienia wojewody i przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy były słowa powstańca Śląskiego Juliusza Chowańca: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny".

Minister Wojciech Kolarski podkreślał to święto nie tylko Górnego Śląska, ale przede wszystkim też święto Rzeczypospolitej, które zapowiada nadchodzące obchody odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczną się w 2018 r. a upamiętnienie powstań śląskich, czyli zakończenia całego procesu tworzenia, budowy odrodzonej II Rzeczypospolitej będzie ich zwieńczeniem. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, że prezydent Andrzej Duda docenia rolę Śląska, a przy okazji swoich wizyt w naszym regionie zawsze pamięta o oddaniu hołdu powstańcom śląskim.

- Prezydent RP jest zawsze dumny ze Śląska i bogactwa jakim jest dla Polski - mówi Wojciech Kolarski.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że powstańcy śląscy dzięki tradycji i miłości do Polski zapewnili Śląskowi sukces. Zarówno ten obecny, jak i w kolejnych latach. Kolarski przypomniał, że w tej samej sali Andrzej Duda podpisał ustawę pozwalającą powołać związek metropolitalny w województwie śląskim. Odsłonięta tablica jego zdaniem będzie inspiracją i pogłębi wśród Ślązaków wiedzę o historii regionu i Polski.

- Cieszmy się z tego co wydarzyło się 95 lat temu bo wiemy na jakich fundamentach budować przyszłość - podsumował.

„Bądźmy Polakami synami praojców naszych”

Zastępca dyrektora wydziału ds.  spraw obywatelskich dr Andrzej Krzystyniak podkreślił, że pielęgnowanie polskości w śląskich rodzinach doprowadziło do wyjątkowej sytuacji. Pomimo wielu lat funkcjonowania Śląska poza Polską, powstańcy śląscy chwycili za broń i walczyli o przyłączenie go do Polski w trzech powstaniach.

- Powstańcy śląscy są solą tej ziemi. W trzech powstania dążyli aż do zwycięstwa. Potem we wrześniu 1939, kiedy na Polskę napadł wróg, oni znów chwycili za broń w obronie śląskie ziemi. Kiedy na Polskę spadło komunistyczne zniewolenie również walczyli z reżimem pamiętając słowa powstańca: „Bądźmy Polakami synami praojców naszych” - podsumował dr Andrzej Krzystyniak.

Czytaj więcej