Czytasz: 90-latka i jej mąż ofiarami czadu

90-latka i jej mąż ofiarami czadu

Policjanci w jednym z domów w Pawłowicach znaleźli zwłoki 90-latki i jej 79-letniego męża. To kolejne ofiary tlenku węgla w tym roku.

Służby ratownicze wezwał sąsiad, który opiekował się starszym małżeństwem. Wybrał się do nich z wizytą, okazało się jednak, że nikt nie otworzył mu drzwi. Po wejściu do środka z policjantami i strażakami okazało się, że mężczyzna i kobieta leżeli w pokoju i nie dawali oznak życia. Przybyły na miejsce lekarz potwierdził ich zgon. - Do śmiertelnego zatrucia najprawdopodobniej doszło w wyniku przekroczonego stężenia tlenku węgla, które nadmiernie wzrosło podczas ogrzewania domu – mówi oficer dyżurny policji w Pszczynie. Dodaje, że teraz śledczy, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego nieszczęśliwego wypadku.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność, głównie teraz, gdy za oknem temperatura gwałtownie spada i rzadziej wietrzymy mieszkania. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi to poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

 

Czytaj więcej