Czytasz: 800 Węgrów przyjedzie do Częstochowy

800 Węgrów przyjedzie do Częstochowy

Z Budapesztu wyruszyła węgierska pielgrzymka do Krakowa i Częstochowy.

Potrwa cztery dni. Wieczorem wierni dotrą do Częstochowy. We wtorek, w Dniu św. Władysława, patrona Węgier, wezmą udział w mszy w bazylice jasnogórskiej. Później wierni pojadą do Krakowa. W pielgrzymce biorą udział wierni z Węgier, ale także Węgrzy z Siedmiogrodu w Rumunii i ze Słowacji.

- W Siedmiogrodzie mieszka 1,5 mln Węgrów, w większości katolików. Od samego początku zapraszano na tę pielgrzymkę także Węgrów mieszkających poza granicami Węgier. Co roku staramy się zachęcić do udziału nowe osoby, aby zobaczyły Matkę Boską, która bije w sercach Polaków- mówi przywódca duchowy pielgrzymki, biskup pomocniczy Alba Iulia (węg. Gyulafehervar) w Siedmiogrodzie Jozsef Tamas.

Pielgrzymi wiozą ze sobą węgierskie flagi, każdy uczestnik ma też do zawieszenia na szyi żółtą stułę z napisem po węgiersku „Odnowa duchowa. Misja na rzecz naszej wiary”. W oknach pociągu zawieszono zaś plakaty z hasłem „Czystym sercem, silną ręką”, nawiązujące do ogłoszonego w tym roku na Węgrzech Roku św. Władysława. Urodzony w Polsce Władysław I Święty był węgierskim królem z dynastii Arpadów, działającym aktywnie na rzecz chrystianizacji. Został kanonizowany w 1192 roku.

W Budapeszcie na peronie wiernych pożegnali polski ambasador oraz węgierski wiceminister ds. zasobów ludzkich odpowiedzialny za kontakty z Kościołami i narodowościami Miklos Soltesz, który podkreślił, że tysiącletnia więź Węgier i Polski ma swoje korzenie właśnie w chrześcijaństwie.

- W krzewieniu chrześcijaństwa ogromną rolę odgrywali w naszej historii królowie, królowe i królewny, w tym (węgierski król) św. Władysław, który urodził się w Polsce. Dziś, kiedy próbuje się chrześcijaństwo wykorzenić z Europy i narzucić narodom pełny liberalizm, Polacy, Węgrzy, Słowacy – można powiedzieć: narody środkowoeuropejskie, które jeszcze strzegą chrześcijaństwa – tym bardziej powinni odnaleźć takie więzy i miejsca, gdzie mogą się ze sobą spotkać i wzmacniać chrześcijaństwo. Taka okazją jest ten pielgrzymkowy pociąg – oświadczył.

Czytaj więcej