Czytasz: Koalicja podzieliła Nowoczesną

Koalicja podzieliła Nowoczesną

Ósemka posłów dołącza do nowego klubu PO-KO. Wśród nich jest poseł ze Śląska.

Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej zmienił dziś nazwę na "Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska". Do nowego klubu dołączyło 7 posłów Nowoczesnej. To pochodzący z Gliwic Paweł Kobyliński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Michał Jaros, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień i Krzysztof Truskolaski. Szeregi nowego klubu zasilił też Piotr Misiło, który został z Nowoczesnej wyrzucony po żądaniu rozliczeń w partii po wolcie Wojciecha Kałuży.

Szefem klubu jest Sławomir Neumann z PO. Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa zostali wiceprzewodniczącymi klubu.

Kilka godzin wcześniej prezydia klubów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podjęły uchwały, w których optowały za utworzeniem wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Uchwała została jednak odrzucona przez klub Nowoczesnej.

- Ci posłowie niestety opuścili szeregi Nowoczesnej. Ja uważam, że ta decyza jest zła dla całej Koalicji Obywatelskiej bo pokazuje, że nie ma wzajemnego zaufania tylko walka, kto jest silniejszy - komentowała decyzję Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił w trakcie briefingu, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska ma być początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer przypomniała, że statut partii jasno mówi: kto opuszcza klub, opuszcza też partię. Posłowie Nowoczesnej zmieniając klub automatycznie pozbawili się zatem członkostwa w Nowoczesnej.

- Nowy klub nie jest klubem Koalicji Obywatelskiej. Taki klub powstaje na drodze porozumienia, a nie wrogiego przejęcia posłów. A to, co dzisiaj się stało, nadwyręża nasze zaufanie do Platformy, utrudni rozmowy, ale myślę, że ich nie zamyka - powiedziała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej na konferencji prasowej w Sejmie.

Tym samym Nowoczesna traci status klubu. Do jego utworzenia potrzeba 15 posłów. W Nowoczesnej zostało ich 14. W klubie PO-KO są byli śląscy posłowie Nowoczesnej: Marta Golbik i Paweł Kobyliński. Golbik przeszła do PO w kwietniu 2017. Paweł Kobyliński do koalicyjnego klubu, który podzielił Nowoczesną, przeszedł dziś. Partyjnych barw nie zmieniła Monika Rosa, Barbara Dolniak i Mirosław Suchoń. Wraz z pozostałymi kolegami partyjnymi będą tworzyć koło Nowoczesnej.

Fot. Twitter