Czytasz: 78 rocznica prowokacji gliwickiej

78 rocznica prowokacji gliwickiej

9 słów po polsku miało dać pretekst Hitlerowi do ataku na nasz kraj. Dziś o 20. uroczystości rocznicowe pod radiostacją.

Opracowaniem prowokacji we współpracy z Reichsführerem SS i szefem policji, Heinrichem Himmlerem, zajął się zwierzchnik Policji Bezpieczeństwa (Sipo) i Służby Bezpieczeństwa (SD) – Gruppenführer SS, Reinhard Heydrich oraz podległy mu Heinrich Müller, późniejszy szef Gestapo.

Gleiwitz

31 sierpnia 1939. Gliwice są niemieckim miastem. Stoi tu stacja przekaźnikowa, której głównym jest rozszerzanie zasięgu wrocławskiej rozgłośni „Reichssender Breslau”. Siedmioosobowy oddział w cywilnych ubraniach wdziera się około godziny 20.00 do budynku przy ul. Tarnogórskiej. Mówią łamaną polszczyzną, terroryzują obsługę i przejmują kontrolę nad radiostacją. Mają przygotowany komunikat, ale z powodu braku znajomości jej obsługi lub interwencji kogoś z obsługi nadany komunikat słyszany jest tylko w najbliższej okolicy:

Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…

Plan Hitlera 

Napad na radiostację gliwicką stanowił zaledwie fragment szerzej zakrojonej akcji, koordynowanej przez SD przy pomocy Abwehry. Liczył się efekt propagandowy. I tak, dwie godziny po zajściach w radiostacji, berlińskie radio nadało wcześniej przygotowaną audycję w języku niemieckim o „polskich prowokacjach” na granicy. Równocześnie informowano o kolejnych atakach na placówki niemieckie, m.in. na leśniczówkę w Pitschen (obecnie Byczyna) i punkt celny w Hochlinden (obecnie Rybnik-Stodoły). By akcji w Gliwicach przydać jeszcze więcej pozorów prawdopodobieństwa, na miejscu zastrzelono aresztowanego dzień wcześniej przez gestapo Franciszka Honioka, powstańca śląskiego.

ZOBACZ TAKŻE: GLIWICKA RADIOSTACJA POMNIKIEM HISTORII

Ostatecznie cel incydentów granicznych nie został osiągnięty. Hitlerowi nie udało się obarczyć Polski winą za wszczęcie wojny, ani uniknąć konfliktu zbrojnego z jej sojusznikami.

78 ROCZNICA PROWOKACJI

Upamiętnienie prowokacji rozpocznie się pod gliwicką Radiostacją w czwartek o godzinie 20:00. Organizatorem jest Stowarzyszenie Zjednoczeni Patrioci. Gościem honorowym będzie kpt. Stanisław Turski, kombatant NSZ.

NOC ZBÓJCÓW: Odkrywamy tajemnicę najgłośniejszej zbrodni politycznej na Górnym Śląsku

 Źródło: Muzeum w Gliwicach

Czytaj więcej