Czytasz: 78. rocznica obrony Katowic
Blisko 400 harcerzy upamiętniło w parku Kościuszki rocznicę obrony Katowic.

W Katowicach wojna rozpoczęła się wczesnym rankiem w piątek 1 września 1939 roku od nalotu trzech samolotów. Zrzuciły wtedy bomby w okolicy lotniska w Muchowcu nie wyrządzając większysz szkód. Wydarzenia, które stały się symbolem oporu jego mieszkańców miały miejsce w poniedziałek, 4 września 1939 r.

W katowickim Parku Kościuszki zebrali się harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wspólnie uczcili 78. rocznicę obrony miasta w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Pamięć o tych wydarzeniach nie została jednoznacznie ustalona.

- Tutaj za Ojczyznę i polskie Katowice ginęli harcerze - mówi wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Zgodnie z ostatecznie umorzonym śledztwem prowadzonym przez IPN, sama obrona wieży była jedynie epizodem. Dla śląskich druhen i druhów jest jednak symbolem odwagi ich rówieśników. To właśnie harcerze wspólnie z powstańcami śląskimi i kolejarzami stawili zbrojny opór wkraczającym żołnierzom Wehrmachtu.

- Chcemy uczcić pamięć wszystkich bezimiennych bohaterów wrześniowej tragedii, a szczególnie harcerzy, którym słowa "Wszystko, co nasze Polsce oddamy" nie były obce - mówi phm. Małgorzata Dudek, komendantka Hufca ZHP Katowice

W najbliższą niedzielę w tym samym miejscu zorganizowany zostanie festyn rodzinny. Jego zwieńczeniem będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca prawdopodobny przebieg obrony Wieży Spadochronowej.

Czytaj więcej