Czytasz: TOP 7 prezentów świątecznych, które ucieszą Ślązaków

TOP 7 prezentów świątecznych, które ucieszą Ślązaków

Za chwilę Święta, a my nadal nie mamy pomysłu na prezenty? Podpowiadamy, co kupić prawdziwemu Ślązakowi!

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Szolka

Ze Spodkiem, szybem i górniczą czapką. Co takiego? Kubek w modnym klimacie nawiązującym do PRLu. Wśród nowych nadruków dostaniemy Superjednostkę i pomnik Rodziny z Koszutki. Jest też z napisem „Centrum” nawiązującym do zburzonego pawilonu z alei Korfantego. Wśród nich pojawił się też kubek „Sosnowiec”, z którego można wypić zdrowie za przyjaciół zza Brynicy.

7 pomysłów na świąteczne prezenty dla dzieci

7 pomysłów na prezent pod choinkę dla faceta

A dla wszystkich grubiorzy kufel na piwo z napisem „Po szychcie”.

Mamy też szolkę zrobioną przez Bogdana Kosaka, ceramika z Cieszyna. Jej kształt przypomina szklankę, z której kiedyś na Śląsku piło się kawę.

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Koszulka

T-shirt, na którym widać talerz a na nim roladę, kluski i kapustę, wyprodukował łódzki sklep Pan Tu Nie Stał we współpracy z katowickim Geszeftem. Taka koszulka może być fajnym prezentem dla Ślązaków, ale też dla gości spoza Śląska, którym zasmakowała nasza kuchnia.

To nie pierwsza współpraca katowickiego i łódzkiego sklepu. Dzięki tej kooperacji możemy nosić koszulki i bluzy z szybem górniczym, Spodkiem, Kukurydzą i Nikiszowcem.

Są też koszulki od Gryfnie z napisami „Larmo”, „Niy fandzol”, „Szmaterlok” czy „Kopruchy”.

 

 

 

Kato Zeszyty

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Książka

Kato zeszyty poświęcone są architekturze powojennej Katowic. Cykl książek zapoczątkował Spodek, ukazał się też już dworzec kolejowy.

„Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku” to zestaw reportaży o Śląsku.

A może „Humor śląski”? To najnowsza pozycja Marka Szołtyska, autora m.in. „Śląskiego Bożego Narodzenia”, „Elementarza śląskiego” i „Rozmówek śląskich”.

Przepisy kulinarne znajdziemy w książce Joanny Furgalińskiej „Ślónsko kuchnia dla hanysów i goroli”. Niedawno ukazał się też Nowy Testament po ślonsku autorstwa Gabriela Tobora, burmistrza Radzionkowa.

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Biżuteria

Kolczyki, pierścionki i wisiory z węgla robią furorę od kilku lat. Prawdopodobnie każda kobieta ze Śląska chciałaby nosić kawałek węgla w uchu czy na palcu. Taką biżuterię znajdziemy w kolekcji bro.Katu czy I Coal You. Mężczyźni założą węglowe spinki do mankietów.

Powstała też biżuteria srebrna marki Hetman. Są kolczyki kluski śląskie, dworcowe kielichy i wagonik z węglem, w kształcie Spodka i Żyrafy, która stoi przed Parkiem Śląskim. Jest też naszyjnik przypominający hałdę Szarlotę.

A od Saffy dostaniemy „Palec Ślonski”, naszyjnik, którym zrobimy jednocześnie... dziurkę w kluskach śląskich.

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Gry

Puzzle od Gryfnie, w których układa się obrazek przedstawiający życie na śląskim placu. A może memory, czyli Gra edukacyjno „Spamiyntej ślonski słowa”. Chodzi w niej o to, żeby zapamiętać gdzie leżą rysunki i słowa, a potem je do siebie dopasować.

Powstała też gra Familok, czyli planszówka, dzięki której dowiemy się, jak się żyło w domach z czerwonej cegły. Miłośnicy szkata znajdą też karty do tej gry karcianej.

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Kosmetyki

Mydło, żel pod prysznic, szampon i peeling. A wszystko czarne i z węgla. Magicznym składnikiem kosmetyków od Sadza Soap jest węgiel aktywny – najbardziej naturalny czynnik oczyszczający na świecie. 

Mydło Sadza Soap łączy go z gliceryną, szampon z wyciągiem z aloesu i żel pod prysznic z olejami organicznymi, a peeling dodatkowo z solą morską naturalnie odparowywaną w salinach na portugalskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Prezenty pod choinkę, które ucieszą Ślązaków: Inksze

Zoki z napisem „Kato”, latającym Spodkiem, kiełbasą czyli śląskim wusztem czy skrzyżowanymi pyrlikiem i żelazkiem.

7 pomysłów na prezent pod choinkę dla kobiety

A może mycka z bebokiem, fajrantem lub szychtą? Czapka z daszkiem dla chachorów i majstrów też się znajdzie.

Do kato-torby i babskiej taszy zapakujemy zakupy. A w fartuchu „uwarzymy maszkety”.

Czytaj więcej