Czytasz: 7 pomysłów na niebanalną choinkę

7 pomysłów na niebanalną choinkę

Rolka papieru toaletowego, klej i makaron - to wystarczy do zrobienia... choinki. Ale pomysłów na świąteczne drzewko jest więcej.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ruszają pełną parą. W wirze zakupów na wigilijny stół, nie możemy zapomnieć o tym, co chyba najlepiej oddaje klimat Bożego Narodzenia – choinka. Z roku na rok, przybywa przeciwników wycinania drzewek, które zaraz po świętach, kończą swój żywot na śmietnikach. Nieliczni, którzy decydują się na choinkę w doniczce, sadzą ją potem na swoich podwórkach.

Jest to jednak rzadkością, ponieważ korzenie tych drzew są mocno przycinane, i zazwyczaj drzewko i tak usycha. Jeżeli nie jest Ci obojętny los sosen, jodeł i świerków, przedstawiamy listę alternatyw, które można zastosować, by symbolicznie przyczynić się do ochrony lasów. Może ciężko położyć pod nimi prezenty, ale wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Choinka z makaronu

Klej, rolka po papierze toaletowym, makaron – to wszystko, by powstała ciekawa choinka z makaronu, która sprawdzi się jako niebanalna dekoracja w Twoim domu. Rolkę po papierze można zamienić na coś większego – najważniejsza jest kreatywność.

Choinka z szyszek

Szyszkę można określić mianem „królowej” ozdób świątecznych. Wykorzystywana w stroikach, jako ozdoba na choinkę, czy rozrzucone pod drzewkiem na pięknym płótnie. Z samych szyszek możemy wykonać własną choinkę. Do tego potrzebujemy stożek ze styropianu, cieńki drucik, wykałaczki, brązową farbę i nożyczki. Farbą malujemy stożek tak, by spod szyszek nie wystawał nam biały kolor. Włóż go do doniczki, tak by był bardziej stabilny. Drucikiem obwiązujemy szyszki, a następnie owijamy nim wykałaczkę. Całą instalację wbijamy w stożek. Warto pamiętać, żeby szyszki były różnych wielkości, wtedy chonka z szyszek będzie jeszcze lepsza.

Choinka z papieru

Przygotuj mnóstwo ulotek, starych gazet, kartek papieru. Wycinamy w miarę równe paski, które następnie rolujemy od rogu do rogu tak, aż powstaną nam rurki. Z nich będziemy wyplatać całą choinkę. Istnieje wiele sposobów wyplatania choinki z papieru, a wszystkie znajdziecie w filmach instruktażowych na youtube.

Choinka z origami

Chyba każdy z nas wie, jak wyglądają rzeczy zrobione techniką origami. Do wykonania choinek z origami potrzebujemy: papieru origami, nożyczek, kleju, do ozdobienia, wedle uznania - np. bibuły.

Choinka z origami krok po kroku:

 1. Składamy kartkę wzdłuż jednej z przekątnych. Chwytamy za rogi i składamy kartkę wzdłuż wcześniej zrobionych zagięć tak, aby powstał podwójny trójkąt.
 2. Składamy kartkę ponownie, tym razem po przekątnych kwadratu. Dokładnie zaginamy linie złożenia.
 3. Ponownie składamy kwadrat na pół i zaginamy linię złożenia.
 4. Składamy kwadrat z papieru na pół i dokładnie zaginamy linię złożenia.
 5. Rozkładamy kartkę.
 6. Rozkładamy kartkę. Z linii złożeń utworzył się krzyżyk.
 7. Rozkładamy kartkę.
 8. Zewnętrzne krawędzie powstałego trójkąta zaginamy do środka trójkąta tak, aby ich końce zwrócone były do dołu.

W ten sam sposób składamy kolejne części choinki. Złożone fragmenty nakładamy na siebie od największego do najmniejszego i ozdabiamy.

Choinka z piórek

Choinka z piórek wygląda bardzo szykownie, przyciąga wzrok i zachwyt gości, którzy będą zadawali pytania: „Gdzie kupiliście takie cudo?”. Jeśli wykonacie ją sami, zaskoczysz gości, gdy powiesz im jak łatwo można taką ozdobę wykonać.

Co będzie potrzebne do wykonania choinki z piórek?

 • klej termiczny lub taśma dwustronna
 • klej w sztyfcie
 • piórka w wybranym kolorze
 • stożek styropianowy
 • perełki lub koraliki
 • brokat lub sztuczny śnieg
 • pistolet do kleju

Choinka z piórek krok po kroku:

 1. Po oklejeniu piórkami całej choinki, dekorujemy ją perełkami, brokatem lub sztucznym śniegiem. Brokat przyklejamy delikatnie spryskując piórko klejem w sprayu lub smarując jego końcówkę klejem w sztyfcie. Klej posypujemy delikatnie brokatem.
 2. Wybieramy dłuższe piórka i przyklejamy je gorącym klejem zaczynając od podstawy (dolnej części) stożka. Klejem smarujemy tylko końcówki piórek, tak aby puszysta część piórka lekko odstawała od powierzchni stożka.
 3. Oklejamy piórkami całą choinkę, na zakładkę (dachówkowato) tak aby piórka górne lekko zakrywały niżej położone. Do klejenia możemy użyć kleju na gorąco ( w laskach lub użyć taśmy dwustronnej.
 4. Na szczycie choinki możemy dokleić gwiazdę z patyczków lub z filcu.

Choinka z piernika

Czy można połączyć żywność z dekoracją? Oczywiście! Choinka z piernika nie ma żadnej filozofii. Wypiekamy pierniki w kształcie gwiazdek, które różnią się wielkoścą. Układamy je od największej, która jest na spodzie, do najmniejszej, która będzie naszą gwiazdką na szczycie. Wszystko oblewamy lukrem, który spoi całą choinkę w całość.

Sztuczna choinka

Wyjście, które stosowane jest bardzo często. W tym sezonie, bardzo modne są białe choinki. Razem z kontrastującymi ozdobami, tworzą ciekawą całość.

 

 

 

Czytaj więcej