Czytasz: 7 filmów nakręconych na Śląsku

7 filmów nakręconych na Śląsku

Sprawdź naszą listę najciekawszych filmów z Górnego Śląska.

To filmy, które każdy lokalny patriota i miłośnik Śląska powinien znać. Akcja dzieje się w naszym regionie, a często też stąd pochodzą ich twórcy. Filmy pokazują obraz szarego Śląska z jego kopalniami, szybami i biedą. Są też poetyckimi obrazami jak ze snu. Opowiadają o mieszkańcach naszego regionu, o ważnych postaciach, bądź wydarzeniach, które mocno zapisały się w historii Śląska.

Sól Ziemi Czarnej (Kazimierz Kutz)

Sól ziemi czarnej.

Jest rok 1920 i trwa drugie powstanie śląskie. Siedmiu braci Basistów dołącza do oddziału dowodzonego przez Erwina Malinioka. Gabriel Basista (w tej roku Olgierd Łukasiewicz) zdobywa niemiecki mundur i dołącza do oddziału wroga. Ślązacy traktują walkę jak święty obowiązek, choć ich siły okazują się niewystarczające, by pokonać przeciwnika. Pomoc ze strony Polski ogranicza się do obecności porucznika Sowińskiego (Daniel Olbrychski), który pomaga Ślązakom. Kazimierz Kutz nakręcił ten film w 1969 roku i tym samym zapoczątkował trylogię składającą się z: Perły w Koronie (1971) oraz Paciorków jednego różańca (1979). Akcja tego drugiego rozgrywa się w 1934 roku. Młody górnik przyłącza się do strajku w obronie kopalni, która ma zostać zalana. Trylogię zamykają „Paciorki jednego różańca”, które opowiadają o emerytowanym górniku. Mężczyzna dowiaduje się, że jego dom mają zburzyć i na tym miejscu wybudować osiedle. Postanawia do końca walczyć o miejsce, w którym spędził większość życia. Filmy tryptyku bliskie są opowieściom mitycznym. Są też jednocześnie zapisem 20-wiecznej historii Śląska.

Angelus (Lech Majewski)

Angelus.

Teofil Ociepka jest głównym bohaterem filmu, który powstał w 2001 roku. Akcja rozpoczyna się w roku wybuchu II wojny światowej. Malarz i teozof zostaje naznaczony przez umierającego mistrza gminy okultystycznej. Ociepka ma zostać jego zastępcą. Umierający mistrz przekazuje grupie księgi i znaki, a także potrójne proroctwo. Ma nadejść wielka wojna, światem będą rządzić demony i, wreszcie, ludzkość zostanie zniszczona przez promień z Saturna. Aby ratować świat, gmina musi złożyć ofiarę z młodzieńca Rudolfa. Zdjęcia do filmu powstawały w Chorzowie, na Nikiszowcu i w Rydułtowach.

Mówiąc o Lechu Majewskim, nie można nie wspomnieć o „Wojaczku”, filmie opowiadającym o poecie z Mikołowa. Fani twórczości Majewskiego powinni zobaczyć „Młyn i Krzyż”, w którym ożywają postaci z obrazu Pietera Bruegela, a zdjęcia nakręcono m.in. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Teraz czekamy na najnowszy film reżysera, czyli „Dolinę Bogów”. Zdjęcia powstały m.in. w Muzeum Śląskim i sosnowieckim Pałacu Dietla, a obsada jest wystarczającą zachętą: John Malkovich, Josh Hartnett oraz Berenice Marlohe.

 

 

Jestem mordercą (Maciej Pieprzyca)

Jestem mordercą.

Maciej Pieprzyca już kiedyś opowiedział historię słynnego Wampira z Zagłębia w formie dokumentu. W zeszłym roku, na ekranach kin pojawił się film fabularny z Arkadiuszem Jakubikiem i Mirosławem Haniszewskim. Ten film jest czymś więcej niż tylko przedstawieniem historii mordercy. Skupia się raczej na postawieniu pytania o dobro i zło człowieka. Trzyma w napięciu jak dobry thriller, a jednocześnie jest filmem psychologicznym. Spostrzegawczy wypatrzą plenery katowickie i mysłowickie, bo film był kręcony w tych dwóch miastach.

Pieprzyca jest też autorem filmu „Barbórka” z cyklu Święta polskie. Tutaj zderzają się ze sobą dwa światy: Warszawiaków i Ślązaków. Wreszcie, mamy „Drzazgi”, film, który ukazuje życie trojga młodych mieszkańców któregoś ze śląskich miast.

Pieprzyca w rozmowie z Silesion.pl powiedział, że kolejny film nakręci poza Śląskiem. Jednak planuje wrócić, bo ma tu jeszcze historie do opowiedzenia.

Szczęście świata (Michał rosa)

Szczęście Świata.

To najnowszy film Michała Rosy. Opowiada o losach mieszkańców pewnej kamienicy u progu II wojny światowej. Poznajemy ich dzięki warszawskiemu dziennikarzowi, który opuszcza stolicę, aby odnaleźć autora bestsellerowych przewodników. Trafia do kamienicy, w której mieszka piękna kobieta (Karolina Gruszka) i całe grono ciekawych postaci. Piękne zdjęcia Marcina Koszałki sprawiają, że film jest ciepły, estetyczny i bardzo zmysłowy. Miło było zobaczyć na ekranie ulicę Jagiellońską w Katowicach czy zabrzański Hotel Admiralspalast.

Filmem o współczesnym Śląsku i jego problemach jest też „Co słonko widziało” Rosy. Opowiada losy małego chłopca, nastoletniej dziewczyny i bezrobotnego górnika. A każde z nich musi zdobyć pewną sumę pieniędzy. Bohaterem jest też duże, śląskie miasto z jego codziennością, biedą, brudem, ale i pięknem.

Reżyser zapowiada, że teraz w planach ma filmy, które będą się działy poza Śląskiem. Ale nie wyklucza, że w przyszłości znów tu coś nakręci.

 

Jesteś Bogiem (Leszek Dawid)

Jesteś Bogiem.

Fani zespołu Paktofonika nie mogli przegapić tego tytułu. To historia trzech przyjaciół: Magika, Rahima i Fokusa, którzy zakładają zespół hip-hopowy. Nie zdają sobie sprawy, że staną się głosem pokolenia i odmienią oblicze muzyki. Zespół powstał w 1998 roku. Trzy wydawnictwa grupy: "Kinematografia", minialbum "Jestem Bogiem" oraz "Archiwum kinematografii" sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze pierwszego z nich fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

Reżyserem filmu jest Leszek Dawid. W głównych rolach wystąpili: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt.

Obraz zanotował trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu w ostatnich 20. latach. Historię chłopaków z Katowic i Mikołowa w trzy dni obejrzało 373 796 widzów.

 

Hiena (Grzegorz Lewandowski)

Hiena.

W Bytomiu, Chorzowie i Czechowicach-Dziedzicach kręcono ten film. Jego reżyserem jest Grzegorz Lewandowski.

Ten horror rozgrywa się w okolicy kopalni. W tym miejscu wydarzył się wypadek, w którym zginął ojciec pewnego chłopca. Dziecko nie wierzy w jego śmierć, a strach zaczyna zaprzątać jego wyobraźnię. Nie darzy też sympatią adoratorów matki. Fascynuje go jednak obcy mężczyzna, któremu Mały ukradkiem przynosi jedzenie. Mieszka on w miejscu, gdzie przed laty rozegrała się wielka tragedia, a teraz, w niewyjaśnionych okolicznościach, giną dzieci. Mały początkowo oskarża o to hienę, zwierzę, które ponoć uciekło z Zoo.

W rolach głównych wystąpili Borys Szyc i Magdalena Kumorek.

 

 

Laura (Radosław Dunaszewski)

Laura.

Krzysztof Respondek, Maja Bohosiewicz i Marian Dziędziel wystąpili w filmie Radosława Dunaszewskiego. To historia Zbyszka Nowaka, który został uwięziony pod ziemią, po wypadku na Kopalni Halemba w 2006 roku. Trwa akcja ratunkowa, ale w pewnym momencie nikt już nie ma nadziei, że uda się ocalić mężczyznę. Jednak wszystko kończy się dobrze. Nowak wychodzi na ziemię po 111 godzinach. Sam przyznaje potem, że przy życiu trzymała go myśl o jego ukochanej córce Laurze.

Film powstał w cyklu „Prawdziwe historie”, który ma pokazywać zwykłych ludzi w niezwykłych sytuacjach. Za muzykę odpowiada Motion Trio, zespół grający na akordeonach. 

 

 

 

 

 
     Który ze śląskich filmów powinien znaleźć się na tej liście? Komentujcie!