Czytasz: 7 faktów o nowym banknocie

7 faktów o nowym banknocie

Do emisji trafia dziś banknot 500 złotych. Czy będzie większy od swoich starszych kolegów? Dlaczego Sobieski zastąpił królową Jadwigę?

Banknot 500 zł: 1. Sprawdzony projektant

Jeżeli korzystasz jeszcze z papierowych banknotów, to na pewno znasz poczet władców Polski. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Banknoty z ich podobiznami zaprojektował jeden człowiek - grafik Andrzej Heidrich. Być może teraz widujesz ich coraz rzadziej, bo częściej płacisz kartą, ale dzięki nim wiesz kto rządził Polską. Niektórzy ironicznie tłumaczą wprowadzenie nowego nominału: - łatwiej będzie wypłacać świadczenie "500 plus", a wypłatę dostaniesz maksymalnie w trzech banknotach 500 zł. 

CZYTAJ TAKŻE: Ile pieniędzy krąży w gospodarce?

Ale przejdźmy do faktów! Prace nad nowym nominałem trwały dwa lata.

- Jestem bardzo zadowolony z tego banknotu. Cieszę sie, że udało się zakończyć tę kolekcję królem elekcyjnym, tak jak kiedyś planowaliśmy - mówi Andrzej Heidrich, projektant polskich banknotów.


Banknot 500 zł: 2. Król będzie większy! Czy mam kupić nowy portfel na 500 zł?

Czy w związku z wprowadzeniem banknotu 500 zł muszę kupić większy portfel?

Wiadomo, rozmiar ma znaczenie. W obiegu nie pieniędzy, a informacji pojawiła się plotka, że nowy banknot 500 zł będzie większy. I to jest prawda. Jednak spokojnie, nie potrzebujesz nowego portfela. Sobieski będzie zaledwie o 6 mm szerszy i 3 mm wyższy od Zygmunta I Starego.

Banknot 500 zł: 3. Sobieski jak żywy!

Na nowym banknocie 500 zł znajduje się wizerunek triumfatora spod Wiednia - Jana III Sobieskiego. Projektant banknotu 500 zł wzorował się na medalionie koronacyjnym władcy.

“Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu 500 zł znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot 500 zł jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.(więcej na specjalnym serwisie poznaj500zl.pl prowadzonym przez NBP)

Banknot 500 zł: 4. A mogła być kobieta!

Banknot o nominale 500 zł to nie nowy pomysł. Pierwsza wersja tego nominału została zaprezentowana 23 lata temu, na rok przed wprowadzeniem nowych banknotów. Wcześniej, do sklepu na zakupy braliśmy miliony złotych. Pierwszą "pięćsetkę" zdobiła święta kościoła katolickiego, królowa Jadwiga. Po ogłoszeniu rozpoczęciu prac nad banknotem 500 zł pojawiły się głosy, aby wprowadzić do obiegu jakąś kobietę. Poza wspomnianą Jadwigą proponowano jeszcze królową Bonę czy z zupełnie innej dziedziny - Marię Skłodowską-Curie. Stanęło jednak na Janie III Sobieskim.

Banknot 500 zł: 5. Nitka prawdę Ci powie! Prawdziwy czy fałszywy?

NBP szkoli jak sprawdzić czy 500 zł jest prawdziwe czy fałszywe:

“Do szybkiej weryfikacji służą zabezpieczenia niewymagające użycia specjalistycznego sprzętu np. znak wodny, recto-verso, farba zmienna optycznie. W przypadku banknotu 500 zł, z prawej strony portretu władcy znajduje się szyszak husarski − podczas poruszania banknotem powinien zmienić barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawić wrażenie ruchomego. Na powierzchni strony przedniej banknotu 500 zł widać fragmenty nitki zabezpieczającej (okienkowej), która podczas poruszania banknotem płynnie zmienia wzór oraz barwę. Na odwrotnej stronie banknotu 500 zł widać złoty ornament wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia jest on widoczny lub prawie niedostrzegalny.”


Banknot 500 zł: 6. Sprzedawca: “nie przyjmę tego banknotu!”

Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia w ramach zapłaty banknotu o nominale 500 zł.

Idziesz do sklepu, w Twoim portfelu pachnie nowością, jeszcze "ciepły" pachnący farbą drukarską Jan III Sobieski, z uśmiechem na twarzy płacisz nim za zakupy i… pani za lady nie chce przyjąć od Ciebie nowego banknotu. Tak zrobić jednak w świetle prawa nie powinna. Jak informuje na swoich stronach NBP:

Sprzedawca na terenie Polski ma obowiązek przyjęcia zapłaty we wszystkich banknotach emitowanych przez NBP.

Banknot 500 zł: 7. Gdzie mogę dostać banknot 500 zł?

Na piątek 10 lutego zaplanowano “premierę” nowego banknotu 500 zł. Będzie go można dostać w kasach oddziałów Narodowego Banku Polski. W Katowicach Sobieski ma się "pojawić" ok. godz. 9:00. Oczywiście nie ma nic za darmo. Nowy banknot 500 zł dostaniesz wymieniając inne banknoty o łącznej wartości 500 złotych.

Czytaj więcej