Czytasz: 6 sprytnych wskazówek na urządzenie małej łazienki

6 sprytnych wskazówek na urządzenie małej łazienki

Nawet w małej łazience może być ładnie, przytulnie i jednocześnie praktycznie. Jak osiągnąć takie połączenie?

Radzi Angelika Materska z portalu www.kochamurzadzanie.pl

Zobacz także: 6 SPRYTNYCH WSKAZÓWEK NA URZĄDZENIE MAŁEJ KUCHNI

mała łazienka

JASNE BARWY, DUŻE LUSTRA

Nie tylko w łazience, lecz w każdym innym niewielkim pomieszczeniu, jasne barwy i duże lustra to kwestia fundamentalna. Białe ściany i podłogi sprawią, że wnętrze wizualnie zyska na przestronności, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy łazienka nie posiada okna.

Duże lustra z kolei za sprawą iluzji optycznej „podwoją” wszystko to, co znajduje się w danym pomieszczeniu. By dodać wnętrzu charakteru, możesz wykorzystać dodatki (takie jak ręczniki czy mydelniczki) o bardziej wyrazistej barwie.

Pamiętaj, by zdecydować się wyłącznie na jeden odcień, gdyż większa ich ilość wprowadzi chaos, którego należy unikać na małym metrażu.

 

mała łazienka

ROZWAŻ SPRYTNE PRZECHOWYWANIE

Zabudowane szafki, wnęki w ścianach z funkcją półki, kosze cargo… Pomysłowych rozwiązań na przechowywanie jest mnóstwo, więc czemu z nich nie skorzystać?

Postaraj się o to, aby wyposażenie Twojej łazienki było wielofunkcyjne.

Nie kupuj oddzielnie lustra i szafki – postaw na mebel, który pełni obie te funkcje. Podobnie, nie trać miejsca na osobną szafkę obok umywalki, tylko wykorzystaj przestrzeń pod nią.

 

ZAGOSPODARUJ DOBRZE KAŻDY CENTYMETR NA ŚCIANIE

Wielu posiadaczy małych łazienek zapomina o tym, że nad drzwiami istnieje kilkadziesiąt centymetrów wolnej powierzchni, idealnie nadającej się do ulokowana dodatkowej półki. To nierzucające się w oczy miejsce sprawdzi się na przykład do przechowywania ręczników.

Warto wykorzystać też przestrzeń nad toaletą (i umieścić tam półeczkę czy wyżej wspomnianą wnękę), a także wolne miejsce w kącie naszej łazienki.  Te niepozorne fragmenty są często zapominane, a ich pomysłowe spożytkowanie może znacznie ułatwić Ci życie.

 

mała łazienka

...I NA DRZWIACH

Skoro mowa o dobrym zagospodarowaniu ścian, nie wolno zapomnieć też o drzwiach.

Drzwi to kolejna płaska powierzchnia, którą możesz sprytnie wykorzystać jako miejsce na ręczniki.

Zamiast haczyka, umieść na nich dwa lub trzy poziome drążki.

Dzięki temu uzyskasz dodatkowe miejsce na suszenie wilgotnych tkanin, a przy odrobinie kreatywności także ciekawe pole do dekoracji.

 

mała łazienka

POZBĄDŹ SIĘ ZASŁONY I POSTAW NA SZKLANĄ ŚCIANKĘ PRYSZNICOWĄ

Nie da się ukryć, że w niedużych łazienkach to prysznice zdają egzamin lepiej niż wanny. Zajmują znacznie mniej miejsca i są po prostu wygodniejsze na małym metrażu.

Jednak sama decyzja o prysznicu nie wystarczy, by zyskać więcej przestrzeni w niewielkiej łazience. W miejsce masywnej i nieporęcznej zasłony prysznicowej postaw szklaną ściankę.

Optycznie przezroczyste wyposażenie nie zajmuje żadnej przestrzeni, a do uzyskania takiego efektu dążymy. 

„UNIEŚ” WYPOSAŻENIE SWOJEJ ŁAZIENKI

Ostatnia wskazówka spodoba się tym, którzy mimo wszystko w swej niewielkiej łazience pragną umieścić wannę. Częstym trikiem wykorzystywanym przez projektantów na mały metrażu jest posłużenie się meblami na wysokich nóżkach w celu utworzenia efektu przestronności. 

Decydując się na wannę postaw właśnie na taką na nóżkach.Zajmuje ona właściwie tyle samo miejsca, co zabudowana, lecz efekt jest diametralnie różny.

Uniesiona wanna sprawia, że wizualnie pojawia się więcej przestrzeni w pomieszczeniu.

Warto pamiętać o tej poradzie też podczas instalacji szafki pod umywalką.

Zdecyduj się na tę podwieszaną i zostaw przynajmniej kilkanaście centymetrów wolnego miejsca, a pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie mniej zatłoczonego.

Czytaj więcej