Silesion.PL

serwis informacyjny

6 grudnia – dzień świętego Mikołaja. Dobre rady dla rodziców.

Swiety Mikolaj sanie i renifer

Swiety Mikolaj sanie i renifer

W kulturze chrześcijańskiej św. Mikołajem był biskup z Miry. Był to wzorzec postaci obdarowującej dzieci prezentami. Legenda głosi, że pewien człowiek zbankrutował i zdecydował się oddać swoje córki do domu publicznego. By je przed tym uchronić, Mikołaj miał dostarczyć kominem trzy sakwy monet, które rozsiały się do pończoch i trzewików suszących się przy kominku. Dzień św. Mikołaja obchodzi się 6 grudnia. W ten dzień dorośli podkładają swoim pociechom prezenty pod poduszkę. W Polsce przyjęło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza dzieciaki. Tradycje tego święta różnią się jednak w wielu regionach kraju.

W ludowej tradycji św. Mikołaj jest opiekunem pasterzy i bydła chroniącym ich przed wilkami. Stąd 6 grudnia pasterze składali ofiary na kształt wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich kurze i gęsie jaja. W ten dzień prowadzono również na plebanię owce i baranki. Zwyczaj wizytowania domów przez świętego Mikołaja był powszechny w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Mikołaj odwiedzał domy wraz z aniołkiem i diabłem, odpytywał dzieci z modlitwy i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym dzieciom wręczał słodycze, a tym niegrzecznym dawał rózgi. Aktualnie coraz bardziej modne jest też wręczanie sobie nawzajem prezentów m. in. w szkołach.

Świętego Mikołaja nikomu przedstawiać nie trzeba. Znają go wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Bez względu na to, gdzie mieszkamy odwiedza nas on co roku w dniu 6 grudnia. Jego wizyta w naszych domach jest zawsze magicznym wydarzeniem. Święty Mikołaj przychodzi do nas z podarunkami i już samo przygotowanie się na jego odwiedziny wprowadza domowników w magiczny nastrój. Ten dobrotliwy staruszek w czerwonym odzieniu i z długą siwą brodą jest adresatem największej ilości listów. Wszyscy możemy napisać do niego list z prośbą o spełnienie naszych marzeń i to nie tylko tych typowo materialnych. Tylko jak zaadresować kopertę? Gdzie tak naprawdę mieszka Święty Mikołaj? Niektórzy uważają, że nie posiada on dokładnego adresu i tutaj bardzo się mylą. Oczywiście, że możemy napisać do niego, a nawet więcej, możemy odwiedzić miejsce, w którym mieszka i z którego co roku wyrusza w świat saniami by obdarować wszystkich oczekujących.

Miasteczko, w którym mieszka Święty Mikołaj to Rovaniemi, znane tez jako Wioska Świętego Mikołaja.

Dokładny adres Świętego Mikołaja:

  • Santa Claus
  • Tähtikuja1, 96 930 Rovaniemi
  • Arcta Ci cle Laponia
  • Finlandia

Tak więc znamy już dokładny adres Mikołaja i możemy odwiedzić miejsce, w którym mieszka. W odwiedziny do Świętego Mikołaja powinni pojechać również wszyscy, którzy nie wierzą w jego istnienie, aby na własne oczy przekonać się o tym, że Święty Mikołaj ma swoje stałe miejsce zamieszkania.

Rovaniemi jest przede wszystkim miastem mikołajkowych atrakcji. Co prawda Santa Claus Village pojawia się jako pierwsze skojarzenie z Rovaniemi, to nie oznacza jednak, że wszystko tylko i wyłącznie związane jest z osobą Świętego Mikołaja w tej niewielkiej stolicy fińskiej Laponii.
Odwiedziny u Mikołaja na pewno zapiszą się w pamięci jako niezapomniane przeżycie.

Wioska Świętego Mikołaja w Polsce

  • Wioska Świętego Mikołaja – Bałtów: Bałtów 8a, 27-423 Bałtów
  • Winter Kingdom – Energylandia, Zator: aleja 3 Maja, 32-640 Zator
  • Kraina Świętego Mikołaja – Kołacinek: Kołacinek 21, 95-061 Dmosin
  • Przystanek Świętego Mikołaja – Drzewina: Drzewina 6A, 83-041 Drzewina
  • Wioska Świętego Mikołaja Mazurolandia – Parcz 7/1 1 km za Wilczym Szańcem, 11-400 Parcz
  • Wioska Świętego Mikołaja – Pomigacze: 18-106 Pomigacze 91

Dzień Świętego Mikołaja wypada niedługo przed Bożym Narodzeniem. Dlatego mając dzieci, nie planujmy na tę okazję zbyt kosztownych upominków. Z obdarowaniem dziecka droższą zabawką, spokojnie możemy poczekać do Gwiazdki. Na dzień Świętego Mikołaja najlepiej przygotować paczkę słodyczy w świątecznych kształtach i opakowaniach, ewentualnie dorzucając jakiś miły drobiazg typu, notes, breloczek, kredki, w zależności czego nasza pociecha z takich drobiazgów potrzebuje, i czego będzie używać. Pamiętajmy natomiast, że dziecku ogromnie dużo radości może sprawić nie tyle to co dostanie, ale w jaki sposób. Zróbmy to zatem sposobem mikołajowym. Umieśćmy szeleszczące paczki w bucie, lub skarpecie. Możemy położyć tak spreparowany podarek pod poduszką. Jeżeli zaś, w mikołajowy ranek mamy trochę czasu, schowajmy gdzieś paczki, i poszukajmy ich razem z dziećmi jak wstaną. Będzie to dla nich wielka frajda, i niezapomniane przeżycie. Na pewno po latach, te poranne podchody bardziej pozostaną w pamięci, niż to co było w paczkach. Ponadto dzięki takiemu podejściu, nie zrujnujemy budżetu domowego, i tak zwykle zdrowo nadwyrężonego w przedświątecznym czasie, a dzieci będą czuły miły niedosyt, wiedząc, że dopiero pod choinką, znajdą swój wymarzony prezent.

Mikołajkowe upominki! Czym sprawić radość bliskim?

Przypadający na szóstego grudnia dzień legendarnego, Świętego Mikołaja potocznie nazywany mikołajkami jest niezwykle wyczekiwany nie tylko przez najmłodszych. To szczególny moment, który serwuje nam przedsmak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycja już w nocy odwiedza nas Św. Mikołaj, który obdarowuje upominkami. Nad ranem znajdujemy w świątecznych, ozdobnych skarpetach rozwieszonych na kominku lub w pobliżu swoich łóżek mikołajkowe prezenty. W praktyce oczywiście sami podkładamy upominki dla naszych bliskich. Co zatem podarować na prezent mikołajkowy swoim bliskim?

Prezenty mikołajkowe – propozycje podarków dla najbliższych:

Z okazji mikołajek, nie ma sensu kupować kosztownych i dużych prezentów. Preferowane są raczej drobne, ale z pewnością sprawiające dużą radości upominki. Mają one być właściwie symboliczne i nawiązujące do nadchodzących Świąt. O to kilka sprawdzonych propozycji:

Mikołajkowe słodycze! W grudniu jest ich duża dostępność w każdym markecie i sklepie spożywczym. Mowa o czekoladowych Mikołajach, choinkowych lizakach i cukierkach oraz wszelkiego rodzaju bombonierkach. To świetny wybór na słodki, mikołajkowy upominek dla dzieci, jak i dorosłych.

Kalendarze adwentowe. To doskonały prezent mikołajkowy, który aktualnie może mieć bardzo różną formę. Służy on do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Do najpopularniejszych kalendarzy adwentowych należą, chociażby bombonierki. Poza tym coraz większą popularnością cieszą się kalendarze adwentowe z testerami kosmetyków lub smakowymi herbatkami. Atutem tego upominku jest możliwość dopasowania jego formy np. do zainteresowań osoby, której będzie przeznaczony.

Zimowe, rozgrzewające herbatki! Nic bardziej nie umili chłodnych, grudniowych wieczorów, jak aromatyczna i smaczna herbata. Pachnąca goździkami, imbirem i pomarańczą z pewnością ukoi zmysły i pozwoli się zrelaksować. Zimowe herbatki na prezent mikołajkowy znajdziemy w większości marketów, a także w herbaciarniach.

Kubek ze świątecznym motywem. Przyda się na poranną kawę lub wieczorną herbatę. Przy okazji świąteczny motyw zaakcentuję atmosferę nadchodzących świąt. Dla zapracowanych warto wybrać kubek termiczny. To idealny wybór na mikołajkowy upominek, ponieważ każdy lubi mieć w domu swój osobisty, ulubiony kubek.

Świąteczny sweter. Moda na sweterki ze świątecznymi zdobieniami z roku na rok przybiera na sile. Chętnie je zakładamy nie tylko w mikołajki, ale również w same Święta Bożego Narodzenia. To propozycja zdecydowanie najbardziej modnego, świątecznego gadżetu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024