Czytasz: 50 tys. dla placówki z Zabrza
Zwycięskie domy dziecka dostały po 50 tys. zł na potrzeby swoich wychowanków. Wśród nich znalazła się placówka z Zabrza!


Pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych z południowej Polski zwyciężyło w 13. edycji akcji Domy Pozytywnej Energii. Zwycięskie domy dziecka dostały po 50 tys. zł na potrzeby swoich wychowanków - podali w środę organizatorzy konkursu. 

Wśród nagrodzonych znalazła się placówka z naszego województwa. 50 tys. złotych powędruje do Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. 

Głównym celem akcji jest poprawa warunków życia, rozwoju i edukacji dzieci z domów dziecka. Otrzymane środki, zgodnie z regulaminem, muszą być przeznaczone na potrzeby podopiecznych zwycięskich placówek - rozwój ich pasji i zainteresowań, podniesienie aktywności fizycznej czy poprawę warunków mieszkaniowych.

 Tegoroczna akcja ruszyła wiosną. Do udziału w niej zgłosiło się 68 domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych z woj. śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego, a 58 nadesłało prace konkursowe; w sumie placówki uczestniczące w konkursie mają ponad 2 tys. podopiecznych.

 Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Zdrowo jemy – energetycznie żyjemy". Zadanie konkursowe polegało na zaproponowaniu i przygotowaniu zdrowego, samodzielnie ułożonego całodziennego menu. Dzieci miały zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, przeanalizować pod tym kątem dotychczasowe posiłki i zaproponować w pełni wartościowe potrawy. Później trzeba było samodzielnie przygotować wszystkie potrawy i udokumentować to na zdjęciach. Prezentacje oceniła kapituła konkursu, wspierana przez dietetyków, którzy zarekomendowali najbardziej wartościowe jadłospisy.

Zwycięskimi domami dziecka zostały: Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach Dom Dziecka nr 1 (woj. dolnośląskie), Dom Dziecka w Skorogoszczy (woj. opolskie), Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu (woj. śląskie), Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza – Dom Dziecka w Nowym Sączu (woj. małopolskie) oraz "Nasza Chata" - Domy dla Dzieci Towarzystwa "Nasz Dom" w Przemyślu (woj. podkarpackie).

 

"Podziwiam wielkie zaangażowanie dzieci w przygotowanie prac konkursowych, dziękuję za uczestnictwo w akcji i cieszę się, że dzięki Domom Pozytywnej Energii udało się wyzwolić tak wiele dobrej energii, aktywności i zaangażowania" - mówił podczas finału konkursu prezes grupy energetycznej Tauron Filip Grzegorczyk. Tauron jest organizatorem i mecenasem akcji.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że jego istotą jest nie tylko pomoc finansowa dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także możliwość twórczej aktywizacji wychowanków, którzy wspólnie przygotowują pomysłowe i dopracowane w szczegółach prace. 

Czytaj więcej