Czytasz: Tego o Uniwersytecie Śląskim na pewno nie wiedzieliście! [15 FAKTÓW]

Tego o Uniwersytecie Śląskim na pewno nie wiedzieliście! [15 FAKTÓW]

Sześć uli, jedna łódź badawcza i 60 km półek z książkami. Czego jeszcze nie wiedzieliście o Uniwersytecie Śląskim?

Pięćdziesiąt lat funkcjonowania uczelni to czas tworzenia uniwersytetu otwartego i nowoczesnego, w którym naukowcy realizują badania na światowym poziomie, korzystając z bogatej bazy laboratoryjnej. 

Uniwersytet Śląski w Katowicach powstał jako dziewiąta tego typu uczelnia w kraju, po blisko 20 latach od powstania poprzedniej polskiej placówki uniwersyteckiej. To było bardzo ważne wydarzenie w życiu regionu, przede wszystkim otrzymał on możliwość kształcenia na swoje potrzeby kadr humanistycznych i społecznych w zmonopolizowanym dotąd środowisku przemysłu i nauk technicznych Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Wśród absolwentów uniwersytetu znajdziemy wiele znanych twarzy. Są dziennikarze, scenarzyści, politycy i reżyserzy. Wśród znanych nazwisk znaleźli się min. Anna Popek, Jan Paweł Matuszyński, Jakub Porada, Tomasz Rożek oraz Michał Ogórek.

Zobaczcie pozostałych:

Z okazji 50. rocznicy powstania Uniwersytetu Śląskiego mamy dla Was garść ciekawostek. Zobaczcie 15 faktów o UŚ, o których nie mieliście bladego pojęcia!

Fakt 1.

225 OBROTOWYCH SOLARÓW - Budynek Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie to jeden z najnowocześniejszych budynków uniwersyteckich w Polsce – na jego dachu znajduje się 225 obrotowych solarów.

Fakt 2.

50 WYPRAW POLARNYCH - Dotychczas naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyli w pięćdziesięciu wyprawach polarnych.

Fakt 3. 

USIOŁEK - Od 2009 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach jest opiekunem osła domowego nazwanego "USiołkiem", który mieszka w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.

Fakt 4.

55 DOKTORÓW HONORIS CAUSA
Uniwersytet Śląski przyznał tytuł doktora honoris causa 55 osobom, pierwszymi doktorami honoris causa byli prof. Stanisław Turski oraz dr Edmund Jan Osmańczyk.

Fakt 5. 

„ŻYLETA” - Budynek Wydziału Nauk o Ziemi, nazywany „Żyletą” to najwyższy tego typu budynek w Polsce

Fakt 6.

PROJEKT„BIOWAR”
W ramach tego projektu studenci i doktoranci UŚ wyizolowali drożdże, które wykorzystano do produkcji piwa.

Fakt 7. 

60 KM KSIĄŻEK
Taką długość zajmują półki z książkami w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickie.

Fakt 8.

1 STATEK
Uniwersytet Śląski posiadał kiedyś własny statek, który przez ponad 30 lat sławił imię uczelni na morzach i oceanach. Masowiec 'Uniwersytet Śląski' miał prawie 200 m długości i 20.600 BRT (pojemność rejestrowa brutto ton).

Fakt 9.

1 616 000 CZYTELNIKÓW
Od 2012 roku ze zbiorów CINiBA skorzystało 1 616 000 osób.

Fakt 10. 

LOGO "HR EXCELLENCE IN RESEARCH"
Uniwersytet Śląski należy do grona instytucji zapewniających badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju, które mają prawo do korzystania z prestiżowego logo Komisji Europejskiej "HR Excellence in Research".

Fakt 11.

6 ULI
Uniwersytet Śląski ma własną pasiekę – ule znajdują się na dachu Wydziału Prawa i Administracji.

Fakt 12. 

445 ZGŁOSZEŃ PATENTOWYCH
Uniwersytet Śląski to najlepsza nietechniczna uczelnia w Polsce pod względem liczby zgłoszeń patentowych. Do 2017 roku polskim, ale też w zagranicznych urzędach patentowych zgłoszonych zostało 445 przedmiotów własności przemysłowej w postaci wynalazków, wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych.

Fakt 13.

4004 OKNA SZCZELINOWE
Dla uzyskania efektu rozproszonego światła, przyjaznego dla ludzkiego oka i książek w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zamontowano 4004 okna szczelinowe.

Fakt 15. 

1 ŁÓDŹ BADAWCZA
UŚka to łódź badawcza Uniwersytetu Śląskiego umożliwiająca prowadzenie badań na zbiornikach wodnych.

źródło: www.50.us.edu.pl/ciekawostki

Czytaj więcej