Czytasz: 5 sekund i siwy dym nad centrum

5 sekund i siwy dym nad centrum

Tłumy gapiów zebrały się, by zobaczyć jak wybucha część słynnego sosnowieckiego szkieletora .

Miało nastąpić punktualnie w południe. Żeby zobaczyć to historyczne wydarzenie, wzdłuż ulicy Ostrogórskiej zebrało się kilkaset osób. Niektórzy wzięli nawet wolne.

- Zerwaliśmy się z zajęć. W końcu to wyjątkowa chwila – mówili wspólnych głosem Weronika Kowalska i jej kolega Norbert Podgórski, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego.

I choć 20 kilogramów dynamitu z jednym z trzech segmentów wieżowca poradziło sobie w zaledwie 5 sekund, oboje przyznawali, że było warto. - Takich rzeczy nie robi się przecież codziennie – mówili.

Huk i siwy dym

Podłożone w dolnej części szkieletora ładunki wystrzelono z małym falstartem, kilkanaście sekund przed godziną 12. W centrum miasta rozległ się głośny huk i oderwana przez dynamit jedna trzecia budynku pionowo zwaliła się na ziemię. W powietrze uniosły się tumany kurzu i pyłu. Siwy dym na kilkadziesiąt sekund pokrył tę część Sosnowca. - Wszystko poszło zgodnie z planem. Czekamy teraz na ekspertyzy od Wyższego Urzędu Górniczego, który założył w okolicy swoje czujniki – mówił zaraz po eksplozji Lech Wietrzyk, przedstawiciel żorskiej spółki Complex, którą właściciel budynku – Śląski Uniwersytet Medyczny - wynajął do pozbycia się szkieletora.

MIESZKAŃCY MIELI OBAWY

Wietrzyk wyjaśniał, że wyburzenie części, a nie całości budynku, którego budowa nigdy nie została dokończona, to efekt protestów okolicznych mieszkańców. Garstka lokatorów z pobliskiej kamienicy na moment przed wyburzeniem zgłosiła się do prokuratury. Twierdzili, że ich kamienica ma liczne pęknięcia, a wybuch może jej zagrozić. - Nic takiego nie potwierdziliśmy – mówił Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu stojąc na dachu 18-piętrowca przy rondzie Gierka, skąd dziennikarze mogli śledzić wybuch.

Przypomnijmy; szkieletor z założenia miał służyć studentom Wydziału Farmaceutycznego SUM. Jego budowę rozpoczęto w latach 70, przerwano w 1993 roku. Od tej pory gmach niszczał. Teraz ok. 4-hektarowa działka w pobliżu centrum Sosnowca czeka na nabywcę.

Czytaj więcej