Czytasz: 5 najlepszych filmów 2016 roku

5 najlepszych filmów 2016 roku

Jakie są najlepsze filmy mijającego roku? Typujemy.

Wczoraj polecaliśmy filmy, które już niebawem wejdą na ekrany kin. Dziś podsumowujemy filmowo 2016 rok. Najlepsze obrazy mijającego roku wytypował dla nas Karol Kućmierz, filmoznawca, publicysta tygodnika internetowego "Kultura Liberalna".

Służąca

W brawurowej adaptacji powieści Sary Waters koreański reżyser Park Chan-wook wzbogaca oryginał o zaskakujące konteksty, gładko łączy pozornie odległe estetyki. Zachowuje przy tym kontrolę nad każdym najmniejszym elementem filmowej formy.

Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście.

Ostatnia rodzina

Opowieść o ekscentrycznej rodzinie Beksińskich to polski film roku. Jednocześnie oszczędny w środkach (dzięki dopracowanej narracji i warstwie wizualnej) oraz wielowymiarowy (dzięki wybitnym kreacjom aktorskim Andrzeja Seweryna i Aleksandry Koniecznej).

Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński. „Ostatnia rodzina” to jego debiut fabularny, nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu w Gdyni.

Creed: Narodziny legendy

Film Ryana Cooglera nie tylko wnosi powiew świeżości do wiekowej już (podobnie jak Sylwester Stallone) franczyzy. To także doskonale skonstruowane kino rozrywkowe, które nie zapomina o społecznym tle i interesujących bohaterach.

Sylvester Stallone powraca na ekrany jako Rocky Balboa, jeden z najsłynniejszych bohaterów w historii kina. We współczesnej odsłonie serii do Filadelfii przyjeżdża młody Adonis Creed. Jest synem Apolla, niegdyś zaciekłego rywala i jednocześnie wielkiego przyjaciela Rocky’ego. Nieakceptowany przez środowisko zawodowców, mentora znajduje w Rockym.

Paterson

Jim Jarmusch powraca w życiowej formie. „Paterson” to dzieło skupione na obserwacji ulotnych momentów, podsłuchiwaniu skrawków rozmów i celebrowaniu ciszy, pełne dyskretnych rymów i przyziemnej poetyckości.

Jim Jarmusch opowiada historię Patersona, kierowcy miejskiego autobusu. Mężczyzna pisze wiersze, chodzi na spacery z psem i spotyka się z ekscentrycznymi znajomymi. Ma żonę, która co rusz zaskakuje go kolejnymi pomysłami na przyszłość. Paterson zawsze ma dobry humor i decyzje podejmuje ze spokojem. Do czasu. Film wchodzi na ekrany kin 30 grudnia.

Lament

To niezwykły horror, który wchłania odmienne gatunki filmowe i sprawia, że stają się częścią jego DNA, dzięki czemu każda kolejna scena zaskakuje – stylem, zwrotami akcji czy zmianami emocjonalnej tonacji.

W sennej wiosce, gdzieś na koreańskiej prowincji, dochodzi do szeregu gwałtownych i szokujących zgonów – być może morderstw. Jakby tego było mało, część mieszkańców zaczyna zdradzać oznaki tajemniczej, prowadzącej do szaleństwa choroby.

Czytaj więcej