Czytasz: 38 tys. miejsc na ferie przygotowano w Śląskiem

38 tys. miejsc na ferie przygotowano w Śląskiem

Szczególnie popularne są ośrodki wypoczynkowe w Ustroniu, Wiśle, Węgierskiej Górce, Brennej.

Ponad 38 tys. miejsc na ponad 900 zimowiskach, obozach i półkoloniach przygotowano na czas ferii w województwie śląskim. W sobotę w tym regionie zaczyna się zimowa przerwa wakacyjna, na Śląsku od 15 stycznia wypoczywają dzieci i młodzież z innych województw.

- Od soboty ośrodki zimowego wypoczynku zapełnią się wypoczywającymi uczniami z naszego województwa. Należy jednak pamiętać, że już od 15 stycznia gościmy dzieci i młodzież z innych województw – przypomniała w piątek dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij.

Jak poinformowała, organizatorzy przygotowali w tym roku na terenie woj. śląskiego w sumie ponad 38 tys. miejsc na ponad 900 zimowiskach, obozach, półkoloniach. Część turnusów czeka jeszcze na zatwierdzenie.

W tym roku szkolnym ferie jako pierwsi rozpoczęli 15 stycznia uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. 22 stycznia dołączyli do nich uczniowie podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Teraz liczba wypoczywających w woj. śląskim uczniów znacznie wrośnie, bowiem dwutygodniowe ferie zaczynają uczniowie ze Śląska oraz z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego.

Najwięcej wyjazdowych form wypoczynku odbędzie się na terenie: powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego. Szczególnie popularne są ośrodki wypoczynkowe w Ustroniu, Wiśle, Węgierskiej Górce, Brennej.

Z wypoczynku za granicą skorzysta ponad 2 tys. uczestników – popularne kierunki to narciarskie tereny Austrii, Włoch, Czech, Słowacji, ale w kuratorium zgłoszono też wypoczynek w Indiach i w Republice Południowej Afryki.

Organizatorzy mają obowiązek zgłosić do kuratorium oświaty każdy wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży - zarówno wyjazdowy, jak i ten, który odbywa się w miejscu zamieszkania. Nieco inne zasady obowiązują szkoły organizujące wypoczynek do 3 dni. Wizytatorzy kuratorium systematycznie kontrolują półkolonie, zimowiska i obozy odbywające się na terenie województwa.

Każdy może sprawdzić, czy obóz lub zimowisko zostało zgłoszone do właściwego - ze względu na siedzibę organizatora - kuratorium oświaty w bazie wypoczynku na stronie https://wypoczynek.men.gov.pl/.

Przez cały okres ferii w Śląskiem trwa akcja „Bezpieczne ferie 2018”. Na potrzeby akcji w okresie od 12 stycznia do 26 lutego 2018 r. wojewoda śląski uruchomił interwencyjną linię telefoniczną o numerze 32 20 77 077. Linia obsługiwana jest przez wyznaczonych pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach i przyjmuje zgłoszenia w sprawie nieprawidłowości związanych z organizacją wypoczynku.

Wojewoda śląski wraz z komendantem wojewódzkim policji w Katowicach, śląskim kuratorem oświaty i śląskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym ogłosili też konkurs: „Sznupek radzi, jak zimą bezpiecznie się bawić”, który ma na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku oraz promowanie zasad bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich, w tym jazdy w kaskach. Konkurs ma też za zadanie kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw czy rekreacji oraz rozwijanie kreatywności. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

Czytaj więcej