Czytasz: 35 biskupów różnych Kościołów na spotkaniu ekumenicznym

35 biskupów różnych Kościołów na spotkaniu ekumenicznym

To 36. spotkanie ruchu Focolari.

35 biskupów z ponad 20 krajów świata uczestniczy w Katowicach w ekumenicznym spotkaniu w ramach ruchu Focolari. Na Śląsk przyjechali m.in. przedstawiciele starożytnych kościołów wschodnich, ewangelicko-augsburskiego, anglikańskiego i katolickiego.

- Można realizować jedność w różnorodności - mówili duchowni podczas czwartkowej konferencji prasowej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do Katowic przyjechali biskupi m.in. z USA, Brazylii, Indii, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu, Anglii, Cypru, Czech, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Węgier oraz z Polski.

To 36. spotkanie ruchu Focolari. Po raz pierwszy w historii odbywa się w Polsce. Wcześniejsze organizowano m.in. w Jerozolimie, Istambule, Londynie i Augsburgu. Biskup katolicki Brendan Leahy z Irlandii Północnej mówił podczas konferencji, że tym razem wybrano Katowice, bo duchowni nie organizowali jeszcze podobnego spotkania w tej części Europy, chcieli też odwiedzić państwo, w którym wiara jest szczególnie żywa.

Moderator spotkania, katolicki arcybiskup Bangkoku kard. Francis Kriengsak Kovithavanij, przypomniał, że tradycje spotkań ruchu Focolari sięgają 1977 r., kiedy papieżem był Paweł VI. Z czasem rozszerzyły się na przedstawicieli większej liczby Kościołów.

Biskup luterański Christian Krause z Niemiec, były przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, zauważył, że tym razem spotkanie odbywa się w szczególnym momencie – w 500-lecia reformacji. „Ruch Focolari jest fundamentem, zapewniającym jedność i możliwość wspólnego świętowania” - powiedział.

Biskup Theophilos Kuriakose z Indii z Malankarskiego Kościoła Ortodoksyjnego z Indii powiedział, że Polska jest dla pozostałych krajów świata wzorcem w przekazywaniu wiary, wspomniał o dziedzictwie Jana Pawła II, z którego - jak zaznaczył - także on sam wyrósł.

- W tych dniach, kiedy jesteśmy tu razem, staramy się być w jedności – jesteśmy jednością w różnorodności. Pięknem naszego spotkania jest to, że każdy z nas jest inny, żyjemy w różnych tradycjach chrześcijańskich i staramy się je respektować. To inspiracja dla nas i całego świata - powiedział biskup.

W programie spotkania biskupów, które potrwa do soboty, znalazły się m.in. wykłady i nabożeństwa według różnych tradycji chrześcijańskich. Ważnym momentem będzie zawarcie „Paktu miłości wzajemnej” przez wszystkich biskupów, który jest potwierdzeniem osobistego zaangażowania na rzecz jedności.

W przygotowaniu wydarzenia współpracują: Ruch Focolari w Polsce, archidiecezja katowicka Kościoła rzymskokatolickiego, Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach, Kościół prawosławny w Sosnowcu i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ruch Focolari założyła zaraz po II wojnie światowej Włoszka Chiara Lubich. Ideą ruchu, zwanego inaczej Dziełem Maryi, jest działanie na rzecz jedności chrześcijan. Na świecie jest ok. 2,5 mln członków ruchu w 190 krajach. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Czytaj więcej