Czytasz: Przed nami 3. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Pojawi się m.in. astronautka NASA i prof. Jerzy Buzek

Przed nami 3. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Pojawi się m.in. astronautka NASA i prof. Jerzy Buzek

3. Śląski Festiwal Nauki zbliża się wielkimi krokami. W tym roku rozpocznie się 12 stycznia.

W przyszłym tygodniu rusza trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. To wydarzenie co roku przyciąga do Katowic tłumy z całego województwa śląskiego. Główną areną wydarzeń będzie ponownie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Organizatorzy wydarzenia przygotowują dla uczestników wiele atrakcji, których celem jest popularyzacja nauki. Festiwal to nie tylko wykłady, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi, lecz również pokazy, gry i specjalne strefy adresowane do osób zainteresowanych naukami humanistyczno-społecznymi, przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, medycznymi oraz sztuką.

- Na czas festiwalu chcemy wyprowadzić naukę z sal wykładowych i laboratoriów, poza mury uniwersytetów, do gościnnej siedziby Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, do Teatru Śląskiego, ale także na ulice, do parków, muzeów i galerii - mówią organizatorzy festiwalu. 

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest energia. Wydarzeniem otwierającym festiwal będzie 9. edycja „Nocy Biologów 2019” – akcji, podczas której naukowcy reprezentujący wydziały przyrodnicze oraz ogrody botaniczne promują wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauki biologiczne oraz wiedzę związaną ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami.

- Uważam, że Śląski Festiwal Nauki to jedna z najważniejszych inicjatyw spajających województwo śląskie, złożone przecież z różnych części: Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i ziemi częstochowskiej. Warto zwrócić uwagę, że hasłem przewodnim ŚFN jest ENERGIA, a hasłem województwa śląskiego – POZYTYWNA ENERGIA, jesteśmy więc pod tym względem kompatybilni - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

austronautka nasa gościem specjalnym śfn

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie astronautka NASA Nicole Stott. Stott odbyła dwa loty promem kosmicznym Discovery oraz przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

- Podczas 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Nicole wystąpi z wykładami najpierw podczas inauguracji (12 stycznia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach), a następnie na scenie głównej przestrzeni festiwalowej (13 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym). Z austronautką będzie można również porozmawiać w ramach Przystanku Nauka - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. 

Kto pojawi się na 3. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach?

Na imprezie będą obecni wybitni językoznawcy profesorowie Katarzyna Kłosińska i Johannes Georg Bednorz, znani i cenieni reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł czy osobowości świata internetowego Arlena Witt i Grupa Filmowa Darwin. 

Wśród gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: prof. Jerzy Buzek (były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego), Radosław Brzózka (dziennikarz Telewizji Polskiej, prowadzący programu „Jak to działa”), Leszek Cichy (himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim współautor pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku), Jan Mela (podróżnik i działacz społeczny), wybitni lekarze Maciej Grajek i Zbigniew Nawrat czy znany i lubiany prezenter pogody w stacji TVN Tomasz Zubilewicz.

Nie można nie wspomnieć również o gościach specjalnych, którzy będą pełnić obowiązki Ambasadorów ŚFN, a są nimi: Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, dr Tomasz Rożek i dr Łukasz Lamża.

Nowości 3. edycji

W programie kolejnej edycji festiwalu, który potrwa trzy dni, znajdzie się wiele nowych elementów. Przede wszystkim to midzynarodowy zasięg i współpraca, gwiazdy światowej nauki orazogólnopolska formuła. 

W tym roku powstanie między innymi Miasteczko Kosmiczne oraz Strefa Techniczna. Do tych stref zostaną zaproszeni liczni bardzo atrakcyjni goście: naukowcy, instytucje i firmy związane z szeroko rozumianą branżą kosmiczną.  Będzie można spotkać analogowych astronautów biorących udział w symulowanych misjach marsjańskich w Polsce i na świecie oraz poznać założycielkę polskiego habitatu księżycowo-marsjańskiego, będącą członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Foto: UŚ 

Czytaj więcej