Silesion.PL

serwis informacyjny

3 na 10 pracodawców branży TSL planuje nowe rekrutacje z początkiem 2024 roku

Od stycznia do końca marca 2024 roku 33% firm sektora transportu, logistyki & motoryzacji chce poszukiwać nowych rąk do pracy, z koniecznością redukcji liczby etatów liczy się 15% organizacji, a 8% pracodawców nie zna jeszcze planów rekrutacyjnych na najbliższy czas. Żadnych zmian w strukturach zespołów nie planuje natomiast 44% przedsiębiorstw tej branży. Takie dane płyną z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany rekrutacyjne na I kwartał nadchodzącego roku. 

Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” pokazuje, że w pierwszym kwartale 2024 roku pracodawcy sektora transportu, logistyki i motoryzacji mają duży apetyt rekrutacyjny – prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi tutaj bowiem +21%. Jest to jedna z najwyższych wyników spośród 8 analizowanych obszarów, a jego wskaźnik wzrósł o 16 punktów procentowych w porównaniu rocznym, a także o 3 punkty procentowej w ujęciu kwartalnym. Oznacza to, że osoby planujące zmiany mogą spodziewać się wielu ofert pracy oraz możliwości rozwoju.

– Sektor transportu, logistyki i motoryzacji odnotował jedną z najwyższych prognoz netto zatrudnienia spośród 8 analizowanych sektorów. Oznacza to zwiększenie ilości ofert pracy na rynku dla osób planujących zmianę obecnego pracodawcy lub poszukujących zatrudnienia – mówi Bartłomiej Deleżyński, Business Development Manager w Manpower. Z perspektywy pracownika sektora, prognoza pokazuje możliwości rozwoju zawodowego. Osoby zatrudnione w tym obszarze mogę spodziewać się częstszych awansów, zarówno poziomych jak i pionowych. Dla pracodawców będzie to czas w którym istotnym elementem będzie zadbanie o pracownika. Wzmożone poszukiwanie talentów sprawi, że na rynku pojawią się oferty konkurencyjne pod kątem wynagrodzenia, benefitów i  możliwości rozwoju osobistego. Taka sytuacja umożliwi zarówno kandydatom, jak i pracownikom sektora transportu, logistyki i motoryzacji negocjację lepszych warunków zatrudnienia, w tym także wyższego wynagrodzenia. Efektem wzmożonej rekrutacji w nadchodzącym okresie będzie także skupienie pracodawców na strategii wzmacniania zespołów oraz utrzymanie talentów wewnątrz organizacji – dodaje ekspert. 

​Magazynier i operator wózka widłowego stanowiskami z największą liczbą ofert

Według danych Job Market Insights, od początku października do połowy grudnia w polskiej sieci pojawiło się ponad 52 tys. ogłoszeń kierowanych do kandydatów obszaru transportu i logistyki. Firmy najczęściej poszukiwały pracowników na stanowiska magazyniera, operatora wózka widłowego, pracownika magazynu, kierowcy oraz spedytora międzynarodowego. Na najwięcej możliwości zatrudnienia mogły liczyć osoby z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska i Poznania. – Sektor transportu, logistyki i motoryzacji to najwięcej możliwości pod kątem liczby ofert pracy dla kandydatów z okolic Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, a także Poznania i Łodzi. Miasta te nie są przypadkowe – to właśnie w ich okolicach istnieją lub powstają zakłady oraz magazyny z sektora. Cała Polska pod kątem położenia jest atrakcyjna dla inwestorów z obszaru transportu, logistyki i motoryzacji – zainteresowaniu służy przede wszystkim duża dostępność gruntów oraz stosunkowo niska cena ziemi. Powyższe lokalizacje są najbardziej atrakcyjne dla branży, stąd też w ich okolicach pojawiają się nowe inwestycje – dodaje ekspert.

Branża transportu, logistyki i motoryzacji w regionie EMEA

Raport ManpowerGroup prezentuje także plany rekrutacyjne firm zlokalizowanych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Jak pokazuje analiza, pracodawcy sektora transportu, logistyki i motoryzacji patrzą na I kwartał tego roku z jeszcze większym optymizmem, niż firmy zlokalizowane w Polsce. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze dla regionu EMEA na czas od pierwsze miesiące nowego roku to +28%. Wzmożone działanie rekrutacyjne planuje 41% organizacji, 16% liczy się z koniecznością redukcji etatów, a 3% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 40% pracodawców tej branży w regionie EMEA chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

– W ostatnich miesiącach firmy najczęściej poszukiwały pracowników na stanowiska magazyniera, operatora wózka widłowego, pracownika magazynu, kierowcy oraz spedytora międzynarodowego. Są to ciągle stanowiska charakterystyczne dla sektora. Na pewno wyzwaniem i jeszcze większym skupieniem rekrutacyjnym będzie objęte stanowisko operatora wózka widłowego. Przepisy które likwidują od 1 stycznia bezterminowe uprawnienia, sprawią, że osoby posiadające je będą łakomym kąskiem dla rynku. Sektor transportu, logistyki i motoryzacji  mocno się zmienia z perspektywy rozwijającej się automatyzacji i robotyki. To kwestia szczególnie istotna pod względem zasobów ludzkich, gdzie w najbliższej przyszłości będziemy mieli do czynienia z zupełnie innymi kompetencjami wymaganymi od pracowników magazynowych. Niemniej jednak nic nie zastąpi pracy człowieka – nie widać zatem perspektyw, aby praca ludzka została w magazynach zastąpiona przez roboty – podsumowuje Bartłomiej Deleżyński.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024