Czytasz: 2500 papierosów rocznie
Ile powietrza w powietrzu?

Statystyczny Polak przez smog traci 9 miesięcy swojego życia. 

W majowym raporcie WHO aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. 14 z nich na Śląsku. Katowice są na 19 pozycji.

Problem zanieczyszczonego powietrza nasila się w okresie grzewczym. W piecach coraz rzadziej lądują odpady, części płotów czy meble. Jednak słabej jakości węgiel spalany w piecach o małej mocy powoduje wzrost emisji pyłu zawieszonego.

Co roku wdychasz 2500 papierosów. W tym zanieczyszczonym powietrzu znajduje się rakotwórczy benzoalfapiren, metale ciężkie, pyły zawieszone i dioksyny.
- Patryk Białas

Odpowiedzią na te problemy ma być organizaowana dziś przez thinktank BoMiasto debata z cyklu Katowice 2050.
Do rozmowy o czystym powietrzu Jarosław Makowski, szef radnych PO w Sejmiku zaprosił marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, wiceprezesa WFOŚ Rafała Adamusa, Monikę Pacę z partii Zieloni, Emilię Makówkę z partii Razem oraz Patryka Białasa, aktywistę i lidera akcji #czystepowietrze w Katowicach. Prezydenta Marcina Krupę będzie reprezentował Daniel Wolny, kierownik Referatu Zarządzania Energią Miasta Katowice. 

Zanieczyszczone powietrze jest jednym największym z wyzwań, przed którymi obecnie stajemy. Musimy sobie uzmysłowić nareszcie, że to my mamy wpływ na to czym oddychamy, a złe powietrze to problem przekładający się na nasze zdrowie i życie
- mówi przed spotkaniem Marszałek Wojciech Saługa

Organizatorzy zapraszają katowiczan do Restauracji “Pod Browarem”, (ul. ks. bp. Bednorza 2a/6) o godz. 17:30 w Katowicach-Szopienicach.

 

Czytaj więcej