Czytasz: 250 miejsce na 272 – Śląskie w statystykach

250 miejsce na 272 – Śląskie w statystykach

Wydają raport i badają rozwój społeczny. Teraz pojawili się również w Katowicach z oceną dla województwa.

Specjaliści przebadali 272 regiony Unii Europejskiej, aby sprawdzić jakość i komfort życia mieszkańców. A wszystko po to, żeby stworzyć Indeks Rozwoju Społecznego – nowe, unijne narzędzie. Ma mieć ono wpływ na strategie rozwojowe poszczególnych miejsc oraz ilość pieniędzy, jaką dostaną państwa członkowskie.

- Badań nad jakością życia jest wiele, prowadzą je statystycy, opierając się na twardych danych, prowadzą je socjologowie. Tym razem grupa ekspertów postanowiła przeanalizować prowadzone badania, zebrać je i porównać, a następnie tak dobrać wskaźniki, by uwzględniały to, czego oczekują mieszkańcy. Kluczem do sukcesu jest nadanie poszczególnym czynnikom określonej wagi – mówił inicjator spotkania, poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

Kiepski wynik Śląskiego

W  Międzynarodowym Centrum Kongresowym spotkali się samorządowcy, ekonomiści i urzędnicy. Powodem spotkania był wynik – nie do końca satysfakcjonujący. Województwo śląskie znalazło się na 250 miejscu pod względem komfortu życia. Za śląskim w rankingu znajdują się tylko 22 inne regiony. Co więcej, 250 lokata to ostatnie miejsce wśród polskich województw.

-Musimy się zmierzyć z tym, o czym wiemy i dyskutujemy od dawna. Przyzwyczailiśmy się do postrzegania jakości życia przez pryzmat PKB, niskiego bezrobocia czy wysokości płac i pod tym względem inne regiony nam zazdroszczą, ale ten raport jest dla nas kubłem zimnej wody. Musimy zrozumieć metodologię tych badań, porozmawiać z mieszkańcami i wyciągając wnioski, zaproponować dalszy rozwój regionu – komentował Wojciech Saługa, Marszałek Województwa.

Skąd tak niska lokata?

Ocena, jaką wystawiają eksperci to połączenie pięćdziesięciu wskaźników. Kilkadziesiąt małych elementów tworzy globalne kryterium. Jak wspominał marszałek Saługa, obecna pozycja to skutek wieloletniego zapóźnienia regionu. Do tego obszary poprzemysłowe i problem z ochroną środowiska również nie poprawiają kondycji województwa. Dla unijnego indeksu ważne jest również powietrze oraz woda. Jak pokazują wyniki, w obu przypadkach ich jakoś jest zła.  

Te elementy przekładają się na długość życia, ilość zachorować na raka czy śmiertelność noworodków. W tych kategoriach Śląskie również przegrywa.

Światełko w tunelu

Specjaliści wskazali również elementy, które otrzymały dość wysoki noty. Docenili dostęp do wiedzy oraz sposób realizowania ludzkich potrzeb. Wśród wytycznych sugerują poprawę jakości schronienia i zadbanie o poczucie bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Czytaj więcej