Czytasz: Psy ratownicze szukają ostatniego górnika w Zofiówce [AKTUALIZACJA]

Psy ratownicze szukają ostatniego górnika w Zofiówce [AKTUALIZACJA]

Ratownicy przy pomocy specjalnie wyszkolonych psów szukają ostatniego zaginionego górnika.

Aktualizacja 17:10:

- Obecnie na dole pracuje 17 zastępów. Trwa wypompowywanie wody z chodników H-2 i H-10. Jej poziom udało się na tyle obniżyć, że do akcji mogły wkroczyć psy poszukiwawcze. Owczarek belgijski, labrador i border collie podjęły trop. W tej chwili ratownicy górniczy penetrują rejon wskazany przez psy, jednak w dalszym ciągu nie natrafiono na poszukiwanego górnika. Mimo trudnych warunków, ratownicy pracują na dole z ogromną determinacją - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa w najnowszym komunikacie.

 Aktualizacja 12:00:

7-dniową żałobę w zakładach i spółkach JSW S.A. ogłosił prezes zarządu JSW Daniel Ozon. W wyniku wypadku, który miał miejsce 5 maja w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, zginęło czterech górników. Jeden wciąż jest poszukiwany. Flagi w zakładach JSW zostały opuszczone do połowy masztu.

Żałobę ogłosiła także prezydent miasta, Anna Hetman.

"W związku z tragedią, jaka rozegrała się w kopalni „Zofiówka”, łącząc się w bólu z poszkodowanymi i rodzinami ofiar, ogłaszam żałobę na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Trwać będzie od 14 do 20 maja br.

Na znak żałoby na budynkach użyteczności publicznej zostaną wywieszone flagi z kirem, a przed jastrzębskim magistratem opuszczone do połowy masztu.

W okresie trwania żałoby odwołane zostają wszelkie imprezy o charakterze rozrywkowym, których organizatorem jest miasto Jastrzębie-Zdrój. Apeluję do instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców Jastrzębia-Zdroju o zaniechanie organizowania lub ograniczenia w dniach żałoby imprez publicznych o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, rekreacyjnym i sportowym.

Anna Hetman
Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój"

Aktualizacja 09:30:

W ciągu ostatniej nocy lustro wody opadło na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek H-2. W chodnikach
H-10 i H-2 w dalszym ciągu utrzymuje się woda na poziomie od 1 do 2 metrów, co uniemożliwia skuteczne poszukiwania.

W stan gotowości postawione są zespoły poszukiwawcze z psami. Do dyspozycji jest pies policyjny rasy owczarek belgijski, który jest wyszkolony do pracy w wodzie, natomiast psy straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju są specjalnie przygotowane do pracy w gruzowiskach i zawałach. W momencie, kiedy tylko warunki na to pozwolą, zostaną wpuszczone do penetracji chodnika.

Aktualizacja 14 maja 06:50:

To dziesiąty dzień akcji ratowniczej w Zofiówce, ratownicy nadal szukają ostatniego zaginionego górnika. - Przez noc nie napłynęły informację o odnalezieniu poszukiwanego, akcja trwa nadal - powiedział w rozmowie z PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Dalsze informacje o postępach akcji ratowniczej zapowiada także JSW.

Wcześniej pisaliśmy:

Trwa dziewiąta doba akcji ratowniczej. - Od początku uczestniczyło w niej ponad 2000 ratowników - podsumowała w niedzielę wieczorem Jastrzębska Spóła Węglowa. „Dzisiaj na dole pracowały 24 zastępy” - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

W dalszym ciągu wypompowywana jest woda z zalewiska, w którym znajdować może się ostatni z pięciu uwięzionych ponad tydzień temu górników. Problem w tym, że – jak przyznaje JSW – zasypany chodnik wciąż zalewa woda z górotworu. - Mimo to, cofnęła od wczoraj o 12 metrów – informuje spółka.

Ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach penetrują skrzyżowanie wyrobisk. Wciąż korzystają z mniej efektywnych pomp zasilanych sprężonym powietrzem. Na elektryczną nie pozwała zbyt wysokie stężenie metanu. - Urządzenie znajduje się na miejscu i jest gotowe do pracy - podkreśla spółka.

W sobotę ratownicy odnaleźli ciała dwóch z trójki poszukiwanych od tygodnia górników. Przypomnijmy; po tąpnięciu, do którego doszło w sobotę 5 maja, do ziemią zostało pięciu górników. Ciała dwój odnalezionych w pierwszej kolejności, wydobyto w niedzielę 6 maja.

Od tego momentu pod jastrzębską Zofiówką płoną znicze.

Czytaj więcej