Czytasz: Otwarci na ludzkie potrzeby i chętni do niesienia pomocy

Otwarci na ludzkie potrzeby i chętni do niesienia pomocy

Wojewoda gościł dziś bohaterskich funkcjonariuszy wyróżnionych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji.

19 z 24 funkcjonariuszy nagrodzonych za bohaterskie działania gościło w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. 

- To naprawdę bardzo wiele, że poza takimi obowiązkami wynikającymi wyłącznie ze sprawowanej służby, znajdują w sobie państwo również chęć i potrzebę niesienia pomocy poza służbą albo w trakcie, ale nie wynikające z państwa kompetencji - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.


>> ŚWIĘTO ŚLĄSKIEJ POLICJI <<


Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach Krzysztof Justyński dziękował funkcjonariuszom za wkład w budowanie wzorowego wizerunku nie tylko śląskiej policji.

- Pewne drobne gesty, jakby wydawało się patrząc z boku, drobne gesty dla nas - dla funkcjonariuszy policji - okazuje się, że są bardzo ważne dla naszych mieszkańców, dla osób, dla których na co dzień pełnimy służbę (…) Te drobne gesty stanowią o sile naszej formacji – podkreślił szef śląskiej policji.

Policjanci z Rudy Śląskiej uratowali kierowcę i pasażerkę tonącego w stawie samochodu, który wpadł do zbiornika ze względu na złe warunki pogodowe. Asp. szt. Sławomir Zwolski z Częstochowy starał się natomiast o udzielenie pomocy przez władze samorządowe mężczyźnie, którzy przebywał w lokalu bez ogrzewania. Gdy nadeszła zima postanowił go odwiedzić, a kiedy zobaczył w jakich warunkach mieszka mężczyzna natychmiast podjął odpowiednie działania. Dziś przebywa on w domu pomocy społecznej i ma się dobrze.


>> POLICJANCI BOHATEROWIE <<


Wśród dzisiejszych nagrodzonych była także policjantka – mł. asp. Izabela Lis z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Funkcjonariuszka znalazła się nad rzeką Pszczynką, do której wpadł 54-letni mężczyzna na wózku inwalidzkim. Na miejscu była już obecna straż miejska, która na pomoc wezwała strażaków. Kiedy jednak mężczyzna zaczął tracić przytomność, policjantka nie zastanawiała się długo – mimo bardzo niskiej temperatury wody weszła do rzeki i wyciągnęła go na brzeg. Za uratowanie życia dziękował jej już kilkukrotnie.

Zdarza się również, że policjanci pomagają także wtedy, gdy mają „wolne”. Podinsp. Jacek Krzysztofik z Chorzowa wraz z rodziną wracał zimą do domu. Jego uwagę przykuła stojąca samotnie przy słupie elektrycznym postać, postanowił więc zatrzymać się i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Okazało się, że to 83-letnia mieszkanka Katowic, która była tak przemarznięta, że nie była w stanie udzielić odpowiedzi nawet na najprostsze pytania. Dzięki pomocy policjanta kobieta mogła bezpiecznie wrócić do domu. Wśród funkcjonariuszy, z którymi spotkał się dziś wojewoda znaleźli się też m.in. mundurowi, którzy udzielali pomocy osobom starszym, dzieciom, ratowali ludzi z płonących budynków, czy też prowadzili akcje ratownicze nad wodą.

Czytaj więcej