Czytasz: 24 godziny na uratowanie planety
Żukoskoczki opanowały Ziemię. Nie można dłużej czekać. Trzeba działać mamy ograniczony czas...

Brzmi jak kolejna fabuła filmu fantasy? Nic z tych rzeczy to poważna sprawa. Przed nami finał maratonu programowania algorytmicznego. 

Liczy się każda sekunda

Deadline24 to międzynarodowy, drużynowy maraton programistyczny, który już w sobotę zagości w Muzeum Śląskim. Konkurs polega na rywalizacji trzyosobowych drużyn, które zmagają się z zadaniami algorytmicznymi. Tutaj każdy ma szansę wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz wytrwałością - finał konkursu trwa nieprzerwanie przez 24 godziny. Konkurs organizowany jest od 8 lat. Na początku był jedynym tego typu wyzwanie w Polsce. Teraz ma międzynarodowy zasięg. 

Podczas finałów w Katowicach będą rywalizować programiści z całego świata. Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach, do których zapisało się 1950 uczestników. Podczas finału w szranki stanie 90 programistów m.in. z Polski, USA, Rosji i RPA. Rywalizacja polegać będzie na rozwiązaniu trzech zadań algorytmicznych w ciągu 24 godzin. 

Elementem wyróżniającym maraton jest fabuła zadań. Głównymi bohaterami starcia są żukoskoczki. Specjaliści pracujący nad rozwojem sztucznej inteligencji w takich firmach jak Google, Booking.com czy rosyjskiej wyszukiwarce Yandex, będą próbować pokonać stwory. 

Algorytmy to podstawa 

Motywem przewodnim maratonu jest algorytmika, która - choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - towarzyszy nam na co dzień.

- Google Now, Cortana, Siri, Amazon Echo, Google Home, IBM Watson, Tesla, rozpoznawanie trendów na Facebooku, wyszukiwarka Google - nie trzeba wymieniać dalej, by mieć pewność, że otacza nas morze algorytmów, które wpływają na nasze życie. To oczywiście przykłady z życia nas, konsumentów, ale przecież przemysł także z nich korzysta. Np. tzw. marszrutyzacja w okienkach czasowych jest bardzo ważna dla firm logistycznych – wyjaśnił szef zespołu inżynierów przygotowujących zadania maratonu, Marcin Ćwięk.

Szefowa zespołu odpowiedzialnego za przygotowywanie katowickiego maratonu podkreśla, że algorytmy zmieniły nasze życie na lepsze, nawet jeśli nie do końca potrafimy to sobie uświadomić. - To fascynujące narzędzie, którego skalę zastosowań ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Takie konkursy jak Deadline24 organizujemy po to, aby te ograniczenia przełamywać – komentuje Elżbieta Barczyk.

Organizatorem wydarzenia jest gliwicka firma Future Processing, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla przemysłu. Jednym z sześciu głównych obszarów jej zainteresowania jest zaangażowanie w ideę inteligentnych miast - przykładem jest SmartfLow, czyli narzędzie pomagające w efektywnym gospodarowaniu zasobami wodnymi w miastach. Projekt ten został zauważony przez firmę Microsoft, co zaowocowało włączeniem Future Processing do globalnej inicjatywy CityNext, zmieniającej oblicze miast dzięki technologiom.

Gliwicka spółka angażuje się także w przedsięwzięcia medyczne - wspólnie z Centrum Onkologii w Gliwicach rozwija projekt ECONIB; jego celem jest stworzenie i dostarczenie innowacyjnego produktu, który zostanie wdrożony w codziennej praktyce klinicznej dla poprawienia skuteczności diagnozy i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

>> Zobacz zdjęcia z poprzedniej edycji maratonu <<

Źródło: www.deadline24.pl

Czytaj więcej