Czytasz: 23 miasta podpisały Deklarację Katowicką

23 miasta podpisały Deklarację Katowicką

To potwierdzenie chęci współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Deklarację zawarto w ramach międzynarodowej platformy NAZCA, która wspiera samorządy na całym świecie w kreowaniu inicjatyw proekologicznych. Sieć NAZCA działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał w Katowicach, że w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i porozumieniu klimatycznym ważną rolę mogą odegrać miasta. Oddziaływanie miast na środowisko potencjalnie jest większe, bo do miast przeniosła się ponad połowa ludności Ziemi.

- Świat niezmiernie szybko się urbanizuje. W 1800 r. 2 proc. światowej populacji mieszkało w miastach, teraz to jest połowa, a w 2050 w miastach będzie mieszkało 2/3, a nawet 3/4 światowej populacji. Np. W Lagos co godzinę przybywa ponad 70 nowych mieszkańców. To nieprawdopodobna rewolucja. Jeżeli wspólnym działaniem nie zapanujemy nad tą rewolucją, będziemy mieć rozrastające się sfery ubóstwa, hałasu, zanieczyszczenia – mówił prezydent szczytu COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Deklarację Katowicką podpisano podczas Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu”, odbywającego się w ramach Szczytu Klimatycznego COP24. W podpisaniu wzięli udział samorządowcy z następujących miast: Katowice, Olsztyn, Poznań, Zabrze, Sosnowiec, Wałbrzych, Będzin, Rawicz, Tarnowskie Góry, Jarosławiec, Siemianowice Śląskie, Tomaszów Mazowiecki, Lądek Zdrój, Skawina, Ustroń, Legnica, Sławków, Lidzbark Warmiński, Piastów, Stalowa Wola, Żywiec, Pyskowice i Szamotuły.

Fot. Twittter