Czytasz: 22 zespoły zgłosiły się do konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej

22 zespoły zgłosiły się do konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej

22 wykonawców stanęło w szranki konkursu dla młodych muzyków, który towarzyszy Lotos Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymce Jazzowej - poinformował w środę dyrektor festiwalu Jerzy Batycki. Laureaci wystąpią 20 lutego podczas festiwalowej gali polskiego jazz

"Zgłoszenia napłynęły od wykonawców z Polski oraz po jednej z Niemiec i Holandii” – powiedział Batycki. Jego zdaniem, udział formacji zagranicznych to dowód, że konkurs, którego celem jest promocja nowych projektów w jazzie, cieszy się renomą także poza Polską.

 Batycki dodał, że płyty z muzykę zespołów, które zgłosiły się do konkursu, trafiły już do członków komisji kwalifikacyjnej. Na jej czele stoi saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski. Komisja wyłoni trójkę finalistów. 19 lutego, po wysłuchaniu na żywo, wybierze natomiast zwycięzcę konkursu.

 Główną nagrodą jest nagranie debiutanckiej płyty w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy i jej promocja. Laureaci otrzymają także statuetkę Aniołka Jazzowego i wystąpią przed festiwalową publicznością 20 lutego na gali polskiego jazzu, której głównym bohaterem będzie pianista Leszek Możdżer.

 Organizatorem konkursu jest bielskie stowarzyszenie Sztuka Teatr, które tworzy Zadymkę, we współpracy z Polskim Radiem Katowice i redakcją miesięcznika Jazz Forum.

 Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się od 18 do 25 lutego w Bielsku-Białej i Katowicach. Wystąpią m.in. wokalista Kurt Elling, kontrabasista Avishai Cohen oraz skrzypek Jean-Luc Ponty.

 Dotychczas w Bielsku-Białej na Zadymce wystąpili m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson. (PAP)

Czytaj więcej