Czytasz: „20 pacjentów może nie przeżyć ewakuacji szpitala w Pszczynie”

„20 pacjentów może nie przeżyć ewakuacji szpitala w Pszczynie”

Dramatyczna sytuacja pszczyńskiego szpitala. Będzie ewakuacja?

Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdecydował się na przepisanie kontraktu na rzecz starostwa powiatowego w Pszczynie. Jak zapewniają przedstawiciele NFZ nie ma takiej prawnej możliwości. Starosta Paweł Sadza uspokaja zapewniając, że nie ma konieczności ewakuacji szpitala. Zupełnie inny komunikat płynie ze strony spółki Centrum Dializa.

- 20 pacjentów Szpitala w Pszczynie wymaga przewiezienia do innych szpital i to działanie jest właśnie organizowane. Pacjenci, którzy zgłaszają się na Izbę Przyjęć informowani są o tym gdzie aktualnie mogą otrzymać stosowną pomoc - czytamy w komunikacie Centrum Dializa sp. z o.o.

Kontrakt do końca czerwca realizuje sosnowiecka spółka Centrum Dializa. Nie ma jeszcze decyzji co z przyszłością pszczyńskiej placówki. Nowi pacjenci nie są już przyjmowani. Ci, którzy przebywają w szpitalu otrzymali informację o tym, że prawdopodobnie do piątku będą musieli szpital opuścić.

- W szpitalu przebywa 87 pacjentów - mówi dr n. med. Marcin Leśniewski. - Życie około 20 z nich jest zagrożone w razie ewakuacji. Pozostali to osoby starsze, niepełnosprawne i samotne. Łatwiej jest przełożyć kartkę z kontraktem ze stosu Dializa na szpital powiatowy niż przewozić pacjentów.

- Z wielkim zdziwieniem przyjąłem informacje o ogłoszonym konkursie - mówi starosta pszczyński Paweł Sadza. - To jest sytuacja nadzwyczajna. Uważam, że powinno się podjąć nadzwyczajne środki.

Starostwo powiatowe zapewnia, że jest gotowe do przejęcia opieki nad pacjentami w dowolnym momencie. Kończy się remont placówki. Blisko 300 osób personelu złożyło deklaracje podjęcia pracy w szpitalu prowadzonym przez starostwo powiatowe.

- Kończy się remont szpitala. Mamy zgromadzony cały potrzebny sprzęt i podpisane umowy z podwykonawcami. Wszyscy pracownicy, na których nam zależało, złożyli niezbędną dokumentację i zapewnienia o kontynuacji pracy w szpitalu. Tworzymy nowy podmiot po 154 latach w kilka tygodni. To było bardzo trudne, ale się udało. Jako zespół medyków i zarządzajacych szpitalem jesteśmy gotowi natychmiast przejąć opiekę nad szpitalem - zapewnia dr Leśniewski.

Starosta dodaje, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Liczy na decyzję NFZ przekazującą kontrakt w trybie pilnym. Jego zdaniem starostwo może w sposób płynny przejąć opiekę nad pacjentami w dowolnym momencie. Informacje o konieczności ewakuacji czy zwolnieniach pracowników mają być „medialną presją” wywoływaną przez spółkę Centrum Dializa.

Czytaj więcej