Czytasz: Dwóch górników zginęło w kopalni Murcki-Staszic. Są nowe informacje w sprawie

Dwóch górników zginęło w kopalni Murcki-Staszic. Są nowe informacje w sprawie

Śmierci górników można było uniknąć? Trwa postępowanie w tej sprawie.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że górnicy, którzy w czwartek, 22 lutego zginęli w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, nie powinni znajdować się rejonie wyrobiska, w którym doszło do tragedii. Zejście do tego chodnika, z udziałem ratowników było planowane dopiero na niedzielę. Teraz Okręgowy Urząd Górniczy będzie ustalał, dlaczego górnicy w ogóle się tam znaleźli.

Przypomnijmy, wczoraj o godz. 11:45 służby kopalni otrzymały informację o znalezieniu dwóch nieprzytomnych mężczyzn w pokładzie 510 na poziomie 900 metrów. Górnicy weszli za tamę izolacyjną do nieprzewietrzonej części korytarza i stracili przytomność. Na miejsce zdarzenia został wezwany lekarz, który ostatecznie stwierdził zgon dwóch pracowników działu wentylacji.

Przyczyny wypadku w kopalni Murcki-Staszic ustala aktualnie Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, a śledztwo w tej sprawie wszczęła już katowicka prokuratura.

Postępowanie jest prowadzone pod kątem art. 220 Kodeksu karnego, czyli niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP i narażenie przez to pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.