Czytasz: 2,5 tysiąca górników KHW chce odejść z pracy

2,5 tysiąca górników KHW chce odejść z pracy

Zainteresowanie rozwiązaniami osłonowymi pracowników kopalń wchodzących w skład KHW było tak duże, że przedłużono akcję zbierania wniosków.

W części kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego zapytano górników, czy są zainteresowani możliwością skorzystania z pakietu osłonowego.

Swój głos wyraziło prawie 2,5 tysiące pracowników KHW.

Wśród nich ponad 1700 osób chce przejść na urlop górniczy w wymiarze do 4 lat. Dotyczy to górników, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią, brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa emerytalnego.

280 zdecydowało się na urlop dla pracowników w wymiarze do 3 lat. Dotyczy to osób zatrudnionych w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 3 lata do nabycia prawa do emerytury.

Trzecia opcja to jednorazowa odprawa pieniężna. Wybrało ją blisko 400 osób. Przysługuje ona pracownikom, z którymi po 2015 roku rozwiązano umowę o pracę za porozumieniem stron  lub zostanie rozwiązana nie później niż do końca 2018 roku.

Ponieważ zainteresowanie jest wciąż bardzo duże, wnioski będzie można składać do końca roku. Pobranie i złożenie ich jest możliwe u koordynatorów ds. pracowniczych w każdej z kopalń KHW (KWK „Mysłowice-Wesoła”, KWK „Wieczorek”, KWK „Wujek” Ruch Wujek, KWK „Wujek” Ruch Śląsk i KWK „Murcki-Staszic”).

Czytaj więcej