Czytasz: 19 października Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych

19 października Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych

Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto. Rząd wprowadził kilka ważnych dat do naszego kalendarza, a jedną z nich jest 19 października zwana Narodowym Dniem Pamięci Kapłanów Niezłomnych. Skąd taka nazwa ?

19 listopada 1984 roku doszło po porwania ks. Popiełuszko, który został w ten dzień zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Błogosławiony kapelan NSZZ “Solidarność” został porwany i zamordowany dokładnie 34 lata temu. Dziś wiemy, że tamtego dnia ks. Popiełuszko został porwany, skrępowany i torturowany. Oprawcy wrzucili jego ciało do Wisły z zapory we Włocławku. Nie ustalono, kto podjął decyzje o zamordowaniu Jerzego Popiełuszki. Wiadomo jedynie, że morderstwa dokonało trzech mężczyzn z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”-  tak brzmi uzasadnienie projektu wprowadzenia nowego święta.

Niestety nowe święto nie należy do dni wolnych od pracy. Wszystkie sklepy, restauracje, urzędy oraz szkoły pozostaną tego dnia otwarte.