Czytasz: 17. Maraton Pisania Listów Amnesty International

17. Maraton Pisania Listów Amnesty International

Listy można podpisać w ponad 620 miejscach lub przesłać drogą elektroniczną.

Amnesty International, już po raz siedemnasty, zorganizowało Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Podczas tegorocznej akcji można pisać w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw.

Listy, jak podkreśla Amnesty International, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka.

Maraton Pisania Listów 2017. Kogo broni AI?

Podczas tegorocznej akcji Amnesty International nawołuje do pisania m.in. w sprawie Tanera Kilica, który ujawniał naruszenia praw człowieka w Turcji jako prezes Amnesty International w tym kraju. W czerwcu tego roku trafił do więzienia. Miesiąc później aresztowano 10 innych aktywistów praw człowieka. Całej grupie postawiono zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej. W efekcie światowego oburzenia "10 ze Stambułu" uwolniono za kaucją. Taner nadal jest w więzieniu.

Amnesty International wspiera w tym roku podczas maratonu także m.in. Ni Yulan z Chin. Jak podaje AI, od lat odważnie przeciwstawia się ona ciągłym atakom, inwigilacji, zastraszaniu i nadużyciom wobec ludzi, których eksmitowano z ich własnych domów. Sama została brutalnie pobita przez policję, w wyniku czego musi się poruszać na wózku inwalidzkim. Władze śledzą i ścigają ją od prawie 20 lat. Ni Yulan i jej rodzina są eksmitowani z każdego domu, w którym chcą zamieszkać.

Listy pisać można także w sprawie Clovisa Razafimalala, walczącego o ochronę lasu deszczowego na Madagaskarze, który - jak podaje AI - został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia, a także Tadjadine Mahamata Babouri, znanego jako Mahadine, który został aresztowany, pobity i jest więziony za krytykę rządu Czadu zamieszczoną na Facebooku.

Do kiedy trwa Maraton Pisania Listów?

Maraton Pisania Listów Amnesty International potrwa do 10 grudnia. Listy można podpisać w ponad 620 miejscach lub przesłać drogą elektroniczną. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 9 i 10 grudnia w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie.

Amnesty International podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki akcji doprowadzono do uwolnienia w lutym tego roku Muhammada Bekzhanowa. Był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie - 17 lat spędził w więzieniu w Uzbekistanie. Torturowano go, by przyznał się do przestępstw przeciwko państwu, był uwięziony od 1999 r. Setki tysięcy osób na całym świecie domagały się jego uwolnienia podczas Maratonu Pisania Listów w 2015 r.

Amnesty International to niezależny, światowy ruch walczący o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiający się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.

Maraton Pisania Listów - jak to się zaczęło?

Po raz pierwszy Maraton Pisania Listów został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2016 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 4,6 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano ponad 350 tys. listów w blisko 800 miejscach w całym kraju; pisano w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, biurach i we własnych mieszkaniach.

Maraton Pisania Listów organizowany jest zawsze w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton szczegółowo opisano historie osób, w których obronie pisane będą listy. Zamieszczono tam także szczegółowy wykaz kilkuset miejsc w Polsce, gdzie można się włączyć w akcję. (PAP)

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Czytaj więcej