Czytasz: 17-latek zatruł się czadem podczas kąpieli. Trafił do szpitala

17-latek zatruł się czadem podczas kąpieli. Trafił do szpitala

Tlenek węgla stanowi śmiertelne zagrożenie.

Do niebezpiecznych scen doszło w Bielsku-Białej. 17-letni zatruł się tlenkiem węgla.

– Do zdarzenia doszło we wtorek, około 13.30 w bielskiej Wapienicy. Wstępne ustalenia wskazują, iż podczas kąpieli w łazience nastolatek doznał zatrucia tlenkiem węgla. Na skutek zatrucia poszkodowany został przewieziony do szpitala w Sosnowcu. – relacjonuje bielska policja.

Strażacy pracujący na miejscu stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla w mieszkaniu. Szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do tego zdarzenia ustalają teraz bielscy policjanci.

Pamiętajmy, czad jest bezwonnym gazem, więc często osoby ulegające zatruciu nie mają świadomości, że dzieje się coś złego. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.