Czytasz: 15 tys. aniołków i odpust w szpitalu dziecięcym

15 tys. aniołków i odpust w szpitalu dziecięcym

Początek października to czas uroczystości odpustowych w szpitalnej kaplicy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

To odpust inny niż wszystkie – zabraknie waty cukrowej, baloników i pistoletów na kapiszony. Zamiast nich będzie domowe ciasto i… 15 tys. małych aniołków.

2 października w Kościele katolickim obchodzono święto Aniołów Stróżów, mające rangę wspomnienia obowiązkowego. Szpitalna kaplica w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka jest także pod wezwaniem Aniołów Stróżów. Nic więc dziwnego, że od początku istnienia kliniki dziecięcej w Katowicach-Ligocie w pierwszych dniach października odbywają się tam uroczystości odpustowe.

- To oczywiście zupełnie inne wydarzenie niż odpust w tradycyjnej parafii – mówi o. Paweł Ostrzałek, szpitalny kapelan. – Z powodów sanitarnych i organizacyjnych nie ma na przykład u nas straganów i tego całego odpustowego kolorytu. Są za to słodkości, którymi częstujemy dzieci, ich rodziny i personel szpitala. Pod względem duchowym nasze święto nie różni się natomiast niczym od tradycyjnych uroczystości odpustowych.

Święto Aniołów Stróżów ma w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka dodatkowy, niezwykły wymiar. W szpitalnej kaplicy znajdują się tysiące figurek małych aniołków. Zostawiają je dzieci w podzięce Bogu za powrót do zdrowia. Są też tam też aniołki pozostawione przez bliskich tych dzieci, które swoją walkę o życie przegrały.

Jak wspomina o. Paweł Ostrzałek, pierwsze figurki aniołków pojawiły się w kaplicy w 2000 roku. Ówczesny kapelan poprosił dzieci, które uczestniczyły w roratach, by z dowolnych materiałów przygotowały własne aniołki. - O. Maciej postawił je przed ołtarzem. I wtedy do tych aniołków dzieci i ich rodzice zaczęli dostawiać kolejne, zrobione własnoręcznie albo kupione w sklepie. Kiedy liczba aniołów zaczęła wzrastać, o. Maciej zamontował pierwszą półkę, potem kolejne. I tak to się zaczęło. Teraz aniołków w szpitalu jest może nawet 15 tys. Nie mieszczą się w kaplicy, część wystawiamy więc na korytarzu. Są czymś wyjątkowym nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale też dla pracowników szpitala – podkreśla o. Paweł Ostrzałek.

Uroczysta suma odpustowa w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (Katowice, ul. Medyków 16) zostanie odprawiona w Kaplicy Aniołów Stróżów (1. piętro) w niedzielę 8 października o godz. 10.00.