Czytasz: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Święto obchodzimy 15 sierpnia.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w kościele katolickim jest uważane za niezwykle ważne święto. Wiąże się to z wiarą, iż Maryja, jako matka Jezusa nie umarła jak każdy człowiek, tylko została wzięta do nieba, aby trwać u boku Boga i Syna. W Polsce święto to nazywane jest także jako Matki Boskiej Zielnej – czyli patronki pól, łąk i wszystkich upraw roślinnych.

Wieloletnia tradycja

W polskim kościele święto to obchodzone jest od V wieku. Maryja jest uważana jako Matka Ziemi, dlatego też tego dnia w kościele święci się zioła, kwiaty i inne płody ziemi. W niektórych rejonach Polski, błogosławi się wiązanki kwiatów, gdyż wierzono, że bukiet taki nabiera mocy leczniczych. Przyniesienie go po święceniu do domu i odpowiednie przechowywanie sprawiało, że wszystkie plony były zdrowe i urodzajne. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w wielu regionach Polski jest obchodzone na różne sposoby – w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje całego wydarzenia, a w wielu mniejszych miejscowościach święto to łączone jest z obchodami dożynek.

Dzień wolny od pracy i zakupów

Święto 15 sierpnia nie skupia się jedynie na Maryi Pannie. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego. Te dwa wydarzenia, odbywające się tego samego dnia, spowodowały że od 1992 roku, 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy – co za tym idzie, co kilka lat możemy cieszyć się z długiego weekendu. Co więcej, od 2007 roku we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny sklepy objęte są zakazem handlu. Mając możliwość spędzić ten dzień gronie znajomych i rodziny polecamy sprawdzenie, czy w okolicy nie odbywają się różne wydarzenia z tym związane. W tym roku święto to przypada na środę, więc czeka nas długi weekend. Warto wykorzystać ten czas na chwile spędzone z bliskimi. Może uda się zorganizować jakiś krótki wyjazd w góry lub nad jezioro?