Czytasz: 14 tysięcy selfie dla Maryi
Selfie indywidualne, grupowe, z Polski, z zagranicy. Wierni w każdym wieku przysyłali swoje zdjęcia. Powstanie z nich mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.


Z blisko 14 tys. zdjęć – nadesłanych w ramach zakończonej właśnie inicjatywy "Selfie dla Maryi" – powstanie niebawem mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Zawiśnie ona na jasnogórskich wałach podczas uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Główne obchody jubileuszowe z udziałem władz kościelnych i państwowych odbędą się 26 sierpnia na jasnogórskich błoniach. Uroczystej mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak.

 

"Selfie dla Maryi" to jeden z elementów całorocznej inicjatywy ojców paulinów – gospodarzy częstochowskiego sanktuarium – pod hasłem "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłają tradycyjną pocztą bądź przynoszą osobiście papierowe zdjęcia z dołączonymi do nich duchowymi darami dla Matki Bożej - konkretnymi postanowieniami. 

- Potem rozpoczęliśmy inicjatywę "Selfie dla Maryi" skierowaną do młodszego pokolenia, które niekoniecznie chodzi dziś na pocztę, ale korzysta z poczty elektronicznej, z internetu. Jednak tak w pierwszej inicjatywie tych papierowych zdjęć, jak i tej skierowanej do młodszych, otrzymaliśmy cały przekrój społeczeństwa – od dzieci po starsze osoby – powiedział paulin o. Tomasz Tlałka.

                                   Kościół prosi o selfie... dla Maryi

Dodał, że w ramach zakończonej akcji "Selfie dla Maryi" nadesłano 13,8 tys. zdjęć, a ostatnie, pojedyncze jeszcze spływają. Jak mówił o. Tlałka, są selfie indywidualne, grupowe, z Polski, z zagranicy – wiernych w każdym wieku. W inicjatywę włączyło się też wielu pątników, którzy w ostatnich dniach przybywali na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach z całego kraju, a także biskupi, m.in. prymas Polski czy nuncjusz apostolski.

Akcja nie polegała jednak na przesłaniu samego zdjęcia. O. Tlałka przypomniał bowiem, że do każdego selfie należało dołączyć swój duchowy dar dla Matki Bożej, jakieś konkretne postanowienie np. codziennej modlitwy lub czytania Pisma Świętego.

 

Wkrótce z nadesłanych selfie zostanie stworzona mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, która zawiśnie na jasnogórskich wałach 26 sierpnia, podczas głównych uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

 6 metrowy wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej

Jak podał o. Tlałka, obraz będzie miał ponad 6 m wysokości i zostanie na wałach jeszcze jakiś czas po uroczystościach. Mozaika zostanie też opublikowana w internecie. Każdy, kto nadesłał zdjęcie, będzie mógł wpisać w wyszukiwarkę swoje dane i odszukać swój wizerunek.

Podając statystyki o. Tlałka wyraził zadowolenie ws. odzewu wiernych na proponowane przez ojców paulinów akcje. Szczegóły dotyczące inicjatywy można znaleźć na stronie: koronamaryi.pl.

Rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Inicjatywa "Żywa korona Maryi" potrwa do 8 września, gdy przypada dokładna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wtedy też zakończą się oficjalne obchody jubileuszu, choć przedsięwzięcia jemu poświęcone potrwają jeszcze do grudnia.

Częstochowską ikonę koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjęły uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem oraz akcją "Żywa Korona Maryi" objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Czytaj więcej