Czytasz: Nowe święto państwowe. 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

Nowe święto państwowe. 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

W nocy z czwartku na piątek posłowie głosowali nad ustawą, która ustanowi 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski.

14 kwietnia: Święto Chrztu Polskiego. Co to za święto?

Twórcami projektu ustawy, której celem było ustanowienie 14 kwietnia Świętem Chrztu Polskiego są członkowie klubów Wolni i Soldarni, PiS, Republikanie, Kukiz'15 oraz Paweł Pudłowski z Nowoczesnej. Nowe święto wnioskodawcy zaproponowali z trybuny sejmowej jeszcze w marcu 2017 roku.

Stamtąd trafił do Komisji Kultury i Środków przekazu, gdzie zamrożony był przez ponad rok. Po drugim czytaniu we wrześniu 2018 znowu wylądował w komisji. Wczoraj projekt został odczytany po raz trzeci i w nocy przegłosowany.

Ustawę poparło 279 posłów - 224 z Prawa i Sprawiedliwości, 11 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, 9 z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów, trzech członków koła Wolni i Solidarni oraz 9 posłów niezrzeszonych. Przeciwko ustawie było 125 posłów, wstrzymało się 14.

14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Co to za święto?

Według wnioskodawców Święto Chrztu Polskiego, które przypada od teraz na 14 kwietnia, ma “zachęcić obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych”. Co więcej, posłowie podkreślają "doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego".

Święto Chrztu Polski. Dlaczego 14 kwietnia?

Dariusz Piontkowski z PiS w swoim wystąpieniu przyznał, że co prawda nieznana jest dokładna data przyjęcia chrztu przez Mieszka, to wielu historyków uważa, że odbyło się to 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę. W związku z tym to właśnie 14 dzień kwietnia zostanie Świętem Chrztu Polski.

Czy 14 kwietnia Święto Chrztu Polskiego to dzień wolny od pracy?

Święto Chrztu Polskiego nie wywoła żadnych skutków finansowych, bowiem nie jest przewidziane jako dzień wolny od pracy. Jan Klawiter, przedstawiciel posłów odpowiedzialnych za projekt tej ustawy, na antenie TVN24 Biznes i Świat powiedział, że celem wnioskodawców nie jest mnożenie dni wolnych od pracy, a jedynie pamięć o ważnych dla kraju wydarzeń.

Święto Chrztu Polski ma mieć charakter państwowy.

Kiedy był Chrzest Polski?

Chrzest Polski to popularne określenie na przyjęcie chrztu przez Mieszka I, który stał się początkiem chrystianizacji ziem polskich.

Przyjmuje się, że Chrzest Polski miał miejsce w 966 roku, nie jest to jednak data całkowicie pewna, bowiem w średniowiecznych źródłach możemy znaleźć również inne daty, a nawet okoliczności tego, dla wielu symbolicznego wydarzenia.