Czytasz: 12 polskich górników zginęło w Czechach. Skąd pochodzili?

12 polskich górników zginęło w Czechach. Skąd pochodzili?

Prawie wszystkie ofiary to mieszkańcy Śląska.


Jak informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - ofiary katastrofy górniczej z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego. Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Jak przyznaje Ivo Czelechovsky, rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie, do tragedii doszło w czwartek o godzinie 17:16. W Karwinie doszło do wybuchu metanu. Na głębokości 800 metrów pracowało 23 górników. 21 z nich to Polacy. 5 górników nie żyje. 10 wciąż jest poszukiwanych. 8 osób jest rannych. Trzech górników trafiło do szpitala w Ostrawie, jeden został już z niego wypisany.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że rodziny ofiar katastrofy górniczej w czeskiej Karwinie oraz ranni górnicy nie zostaną bez pomocy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną Infolinię telefoniczną dla rodzin ofiar tragedii w Karwinie. Pod numerem tel. 18 449 84 03 pracownicy ZUS będą udzielać wszelkich porad. Infolinia jest czynna w godzinach 7.00-15.00 w dni robocze, a w wigilię grudnia w godzinach 7.00-13.00.

W związku ze śmiercią polskich górników prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w najbliższą niedzielę żałobę narodową.