Czytasz: 11. rocznica tragedii w kopalni Halemba

11. rocznica tragedii w kopalni Halemba

Był to jeden z najtragiczniejszych wypadków w polskim górnictwie.

21 listopada, 2006 roku w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, 1030 metrów pod ziemią doszło do wybuchu metanu i pyłu węglowego. Zginęło 23 górników. Był to jeden z najtragiczniejszych wypadków w historii polskiego górnictwa.

We wtorek 21 listopada o godz. 11.00 Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" organizuje uroczystości upamiętniające 23 górników, którzy w 2006 roku ponieśli śmierć w wyniku tragedii w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Jak co roku, składanie wieńców i zapalanie zniczy odbędzie się przed kopalnianym zegarem.

W każdą rocznicę w pobliskim kościele pw. Matki Bożej Różańcowej odprawiana jest msza św. w intencji górników z Halemby. Po mszy pod tablicą upamiętniającą wszystkich pracowników, którzy zginęli w rudzkiej kopalni zostaną złożone kwiaty.

Zmarli górnicy mieli wydobyć warty miliony złotych sprzęt. Większość tragicznie zmarłych górników to pracownicy firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła wówczas prace likwidacyjne. Z ustaleń śledztwa, zamkniętego przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach w czerwcu 2008 r. wynika, że do wybuchu doszło na skutek zaniechania profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym. Po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku wybuchł pył węglowy, zabijając większość ofiar tragedii.

Czytaj więcej