Czytasz: 100 rowerów w Gliwicach
Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z jednośladów. W mieście pojawiło się 10 stacji.

Rowery miejskie w Gliwicach

100 rowerów w 10 stacjach będą mogli od wtorku wypożyczyć mieszkańcy Gliwic i turyści – poinformował operator systemu firma Nextbike Polska, która zarządza podobnymi systemami w kilkunastu polskich miastach.

- Lokalizacja poszczególnych stacji została tak pomyślana, by Gliwicki Rower Miejski mógł służyć mieszkańcom zarówno w codziennej komunikacji, jak i w celach rekreacyjnych. Korzystaliśmy tu z wiedzy i doświadczenia władz samorządowych i takich organizacji, jak Gliwicka Rada Rowerowa – powiedział prezes Nextbike Polska, Tomasz Wojtkiewicz.

- Gliwice to miasto z barwną, wielokulturową historią, ale też miasto nowoczesne i prężnie się rozwijające. Wielkim atutem Gliwic są rekreacyjne tereny zielone – parki, skwery, miejsca odpoczynku i rodzinnych wycieczek – dodał.

Jedź rowerem

Aby korzystać z Gliwickiego Roweru Miejskiego, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej gliwickirower.pl oraz dokonać wstępnej opłaty w wysokości minimum 10 zł. Po jej zaksięgowaniu można od razu wypożyczyć rowery. Konto użytkownika umożliwia działa tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. W przypadku zamknięcia konta, opłata wstępna jest zwracana, jeśli wcześniej użytkownik nie wykorzystał jej na przejazdy.

Nextbike Polska przygotował specjalną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Użytkownicy nieposiadający smartfonów mogą skorzystać z dotykowych terminali znajdujących się na każdej stacji. Wystarczy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru.

Gliwicki Rower Miejski to system kompatybilny z innymi systemami firmy Nextbike w Polsce i na świecie. Jednorazowa rejestracja w systemie umożliwia korzystanie z floty przeszło 35 000 rowerów miejskich na całym świecie, m.in. w Niemczech, Austrii, na Cyprze, a w Polsce m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.

System ten będzie funkcjonował od momentu inauguracji (tj. 28 marca) aż do końca listopada. W każdym kolejnym sezonie – już od początku marca. Wypożyczalnie będą dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na każdej z 10 stacji, wyposażonych w terminal z panelem informacyjnym i sterującym, będzie 15 stojaków ustawionych szeregowo i 10 miejskich rowerów w barwach miasta.

>> Miejskie rowery w Pszczynie, Sosnowcu i Chorzowie <<

zA ILE?

Wypożyczanie rowerów jest odpłatne. W ramach cennika Gliwickiego Roweru Miejskiego pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru będzie zawsze w pełni darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

 

10 wypożyczalni w całym mieście, gdzie?

  • przy dworcu PKP (przy wejściu głównym na dworzec)
  • pl. Piłsudskiego (nieopodal pomnika)
  • pl. Inwalidów Wojennych (blisko kiosku)
  • ul. Kozielskiej (u zbiegu z ul. Góry Chełmskiej)
  • skwer Dessau (przy fontannie)
  • ul. Akademickiej (przy skrzyżowaniu z ul. B. Krzywoustego, blisko fontanny)
  • ul. Żwirki i Wigury (przy pawilonach handlowych)
  • Sikornik (przy ul. Sikornik, obok siłowni pod chmurką i Domu Pomocy Społecznej)
  • os. Kopernika (ul. Gwiazdy Polarnej)
  • ul. Poniatowskiego (nieopodal Domu Pamięci Żydów Górnośląskich)

 

Czytaj więcej