Czytasz: IPN rozdaje kalendarze
Rusza akcja 100 kalendarzy na stulecie niepodległości.

Katowicki Oddział IPN przygotował specjalny kalendarz na stulecie odzyskania niepodległości. Na dwunastu kartach kartach przedstawiono działaczy, którzy zdaniem Instytutu mieli znaczący wpływ w dążeniach do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

Przedstawiciele IPN pryznają, że wybór, ze względu na ogromną liczbę osób zaangażowanych w działalność narodową tamtego okresu, był niezwykle trudny. Autorzy kierowali się przy nim z chęcią ukazania jak najszerszego spektrum postaci. Stąd na kartach pojawiają się robotnicy, lekarze, księża, dowódcy wojskowi. Drugim kryterium była jakość i dostępność ikonografii.

- Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem - 

Pierwsze 100 osób, które zgłosi się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10, otrzyma bezpłatnie egzemplarz tego wydawnictwa. Akcja rusza 20 listopada 2017 r. i potrwa do wyczerpania zapasów.

Styczeń – Ignacy Nowak
Luty – Konstanty Wolny
Marzec – Jуzef Rymer
Kwiecień – Janina Omańkowska
Maj – Wojciech Korfanty
Czerwiec – ks. Jan Brandys
Lipiec – Rudolf Niemczyk
Sierpień – Andrzej Mielęcki
Wrzesień – Stanisław Młodnicki
Październik – Robert Oszek
Listopad – Alfons Zgrzebniok
Grudzień – Jan Ludyga-Laskowski

Kalendarz IPN na 2018: