Czytasz: Odwołana konferencja Ziobry

Odwołana konferencja Ziobry

10. rocznica śmierci Barbary Blidy. Pisze Marek Chyliński.

25 kwietnia 2007 r. o świcie, przed piętrowym familokiem w Siemianowicach Śląskich, technicy z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozstawiają statyw i kamerę. Filmują moment wejścia trójki funkcjonariuszy ABW do domu, w którym mieszka rodzina Barbary Blidy. Była minister, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach, ma zostać zatrzymana w śledztwie, dotyczącym korupcji w handlu węglem. Na wieczór szykowany jest spektakl telewizyjny, z momentem wyprowadzenia znanej posłanki, jako clou programu.

>> Żółta Syrenka Barbary Blidy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA) <<

Barbara Blida prosi dowodzącego akcją o możliwość skorzystania z łazienki. Asystuje jej agentka ABW.

Tego dnia zaplanowano dwie konferencje prasowe. Jedna w katowickiej prokuraturze, gdzie ma być przesłuchiwana Blida. Druga w Warszawie, z udziałem ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. 

>> Pogrzeb Barbary Blidy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA) <<

W familoku trwa przeszukanie.  Nagle za drzwiami łazienki rozlega się huk wystrzału. Z fałd szlafroka, w który ubrana jest była posłanka, wysuwa się niewielki hiszpański rewolwer Astra 680 z obrotowym magazynkiem na sześć kul.


W zamieszaniu i tumulcie ktoś woła: „Pogotowie! Wezwijcie pogotowie!  Jeden z funkcjonariuszy rozpoczyna akcję reanimacyjną i głośno odlicza. „Raz, dwa, trzy…” Służbowe kamery zostają wyłączone.

Konferencja prasowa na temat „afery węglowej” z udziałem Ziobry zostaje odwołana.

>> "Barbara Blida została zamordowana" <<

Czytaj więcej