Czytasz: 10 ofiar mrozu w Polsce. 1 z Będzina

10 ofiar mrozu w Polsce. 1 z Będzina

W całej Polsce silne mrozy. Rośnie bilans ofiar.

Termometry w nocy w województwie pokazywały blisko -28 stopni. Z powodu wychłodzenia zmarł bezdomny sześćdziesięciolatek zamieszkujący w przyczepie przy ulicy Małobądzkiej w Będzinie. Jego ciało znaleziono na zewnątrz. Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w ciągu okresu zimowego zamarzło już 5 osób.

W ciagu ostatniej doby otrzymano 8 zgłoszeń na infolinii dla osób bezdomnych. Od listopada 2016 podjęto 265 interwencje.

Do akcji przekonywania bezdomnych do spędzenia nocy w noclegowniach zaangażowani zostali policyjni negocjatorzy. O ich interwencję proszą dyżurni jednostek policji, na których obszarze przebywają osoby bezdomne. Zazwyczaj nie chcą one udać się do noclegowni pomimo zagrożenia życia i zdrowia.

Często bezdomni boją się pozostawić swój skromny dobytek, z obawy przed tym, że ktoś może rozkraść ich dobra lub zająć miejsce, w którym przebywają. Zdarzają się też opory przed skorzystaniem z noclegowni z uwagi na zwierzęta, którymi się opiekują. - informuje KWP w Katowicach

Dotychczas policyjni negocjatorzy działali m.in. w Katowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Jaworznie, okolicach Zawiercia. W najbliższych dniach nadal będą prowadzić tego rodzaju akcje. 

Czytaj więcej