Czytasz: Na kogo zapolują pracodawcy w 2017 roku

Na kogo zapolują pracodawcy w 2017 roku

Rok 2017 będzie czasem wzmożonej rekrutacji na polskim rynku.  Sprawdź, kogo zatrudnią!

Dobra wiadomość. Firmy rozpoczną prawdziwe polowania na specjalistów.  Zła wiadomość: trzeba być specjalistą. 

Przedstawiamy 10 zawodów najbardziej pożądanych w 2017 roku.

Z badania Hays Poland wynika, że nawet 9 na 10 pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie. Przy jednoczesnym rynku kandydata, który coraz częściej odgrywa decydującą rolę w negocjacjach warunków zatrudnienia, plany pracodawców stawiają przed działami personalnymi nie lada wyzwanie.

Nie tylko zdobycie nowych pracowników, ale także zatrzymanie tych doświadczonych, może być problemem.

Uwaga, pracodawcy, jeśli odpowiednio wcześnie nie zadbacie o najlepszych specjalistów,  ci zachęceni dobrą koniunkturą, chętnie poszukują ciekawszych i atrakcyjniejszych finansowo ofert. O wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów będzie więc trudno.

W 2017 roku niezmiennie najbardziej poszukiwani będą informatycy, inżynierowie, eksperci w obszarze przetwarzania i analizy danych oraz osoby biegle władające różnymi językami obcymi.

– W najbliższej perspektywie na znaczeniu będą również zyskiwać role związane z budowaniem marki pracodawcy oraz wyspecjalizowane funkcje HR-owe, które mają za zadanie stworzenie atrakcyjnej oferty dla obecnych i nowych pracowników. – twierdzi Paula Rejmer, dyrektor zarządzająca dywizją Expert Perm w Hays Poland . − W dużej mierze to właśnie od ekspertów HR będzie zależało powodzenie procesów pozyskiwania i zatrzymywania pracowników w firmie, a więc również perspektywy dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Ogromne znaczenie przy zatrudnianiu będą miec również kompetencje oraz predyspozycje, które stają się niezbędne do odnoszenia sukcesów. Bez względu na branżę lub profil stanowiska, pracodawcy coraz chętniej poszukują u kandydatów umiejętności związanych z pracą zespołową oraz analizą danych.

Pracodawcy oczekują od kandydatów inteligencji emocjonalnej, a więc umiejętności poprawnego odczytywania emocji członków zespołu. Jest to kluczowe dla efektywnej realizacji zadań w grupie, ale stanowi również fundament kariery menedżerskiej. 

Mówiąc wprost: toksyczny gbur w roli szefa, straszący pracowników utratą pracy, kariery nie zrobi, bo dziś menedżer do swoich umiejętności prowadzenia zespołu do sukcesu, musi też doliczyć umiejętność zatrzymania w zespole najlepszych pracowników.

Na znaczeniu zyskują umiejętności analityczne. Zdolność do szybkiej analizy danych, wyboru najistotniejszych informacji oraz wyciągania z nich poprawnych wniosków i podejmowania optymalnych decyzji. 

Pracownicy coraz chętniej decydują się też na zmianę zatrudnienia lub międzynarodowy transfer w ramach jednej organizacji. Na popularności zyskuje praca czasowa i kontraktowa, która wiąże się z częstszą zmianą miejsca pracy i tym samym wymaga od pracowników wysoko rozwiniętych umiejętności adaptacyjnych. 

Nie bez znaczenia pozostaje także znajomość języków obcych, zapewniająca możliwość realnej współpracy z obcokrajowcami, raportowania w języku obcym czy wygłaszania prezentacji. Niezmiennie znajomość języka angielskiego jest kluczową kompetencją wśród kandydatów na rynku pracy. Poza językiem angielskim, wśród pracodawców coraz częściej pojawia się wymóg znajomości drugiego języka.

Czytaj więcej