Czytasz: 10 najbogatszych Polaków. Kto w czołówce?

10 najbogatszych Polaków. Kto w czołówce?

Opublikowano czołówkę najzamożniejszych obywateli. Pierwsze cztery miejsca niezmienne.

Kto najlepszy? Faworyci nie powinni zaskakiwać. Kulczykowie, Solorz-Żak i Sołowow - to najbogatsi Polacy.

>> MILIARDERZY Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO << 

10 najbogatszych polaków - ranking wprost 

Źródło: www.wprost.pl

1. Dominika i Sebastian Kulczykowie - 15,5 mld złotych

Spadkobiercy Jana Kulczyka po raz kolejny znaleźli się na szczycie rankingu. W tamtym roku ich majątek miał wynosić 16,5 mld zł, teraz suma spadła do 15,5 mld zł. Mimo spadku, czołówka rankingu wciąż należy do nich. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie może ich pokonać... 

2. Zygmunt Solorz-Żak - 11,5 mld złotych

Od ostatniego rankingu jego majątek wzrósł (2016: 10,9 mld zł). Podobnie jak rok i dwa lata temu zajmuje drugą pozycję. Jeśli dochód Dominiki i Sebastiana Kulczyków zostałby rozdzielony, to on byłby najbogatszym Polakiem. Twórca telewizji Polsat swoją karierę rozpoczął od sprzedaży zniczy.

3. Michał Sołowow - 8,3 mld złotych

Jego majątek znacznie wzrósł od ostatniego rankingu. Dziś trzecia pozycja to 8,3 mld zł, w ubiegłym roku to samo miejsce osiągnął przy 6,5 mld zł. Biznesmen znany jest również jako kierowca rajdowy. Był trzykrotnym wicemistrzem Europy (2008, 2009 i 2012), dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Europy (2006 i 2010) oraz dwukrotnym II wicemistrzem Polski (2004 i 2005).

>> POSŁOWIE MILIONERZY. ZOBACZ, ILE MAJĄ <<

4. Dariusz Miłek - 5,5 mld zł

Założyciel CCC już po raz drugi objął czwarte miejsce w rankingu Najbogatszych "Wprost". Koncert, którym kieruje, rocznie sprzedaje 28 mln par butów, jego sklepy otwarto w 17 europejskich krajach.

5. Jerzy Starak - 4,2 mld złotych

Biznesmen awansował z siódmej na piątą pozycję. Właściciel firm farmaceutycznych w ubiegłym roku miał majątek w wysokości 2,7 mld zł. Obecnie jego finanse plasują się na poziomie 4,2 mld zł. Starak jest właścicielem Polpharmy oraz Herbapolu Lublin.

6. Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie - 3,55 mld złotych

W ostatnim rankingu nie pojawili się w dziesiątce najbogatszych Polaków. Małżeństwo to udziałowcy w dwóch firmach meblowych. Koordynują spółkę Correct – K z Ociąża i Com40 ze Skalmierzyc w Wielkopolsce. Najważniejszym odbiorcą ich produktów jest IKEA. 

>> SPRAWDŹ, CZYM JEŻDŻĄ POSŁOWIE! <<

7. Piotr Szulczewski - 3,4 mld złotych

Rok temu zajął drugie miejsce na liście 40 najbogatszych Polaków przed 40. Razem z Dannym Zhangiem, swoim kolegą ze studiów, uruchomił aplikację Wish. Za pomocą internetowego serwisu internauci kupują najnowsze gadżety w okazyjnych cenach. Setki milionów użytkowników zagwarantowały Szulczewskiemu siódme miejsce pośród najbogatszych Polaków.  

8. Leszek Czarnecki - 3,3 mld złotych

Właściciel wrocławskiego Sky Tower w tegorocznym rankingu spadł o trzy pozycje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat to jego najniższe miejsce w rankingu Najbogatszych Polaków "Wprost". Rozpoczął swoją działalność od nauki nurkowania. Teraz jest udziałowcem w: Getin Noble Bank, Idea Bank oraz Getin Holding.

9. Antoni Ptak - 3 mld złotych

W ubiegłorocznym rankingu był szósty, teraz spadł. Jego majątek nie zmienił się. Karierę w biznesie rozpoczynał od branży ogrodniczej, później prowadził ogólnopolską sieć hurtowni spożywczych i tytoniowych. Obecnie jest właścicielem największego centrum handlu hurtowego w Europie, czyli Ptak Fashion City pod Łodzią. Do tego jest właścicielem zamku w Turenii, domu na południu Francji i willi w Polsce. 

10. Bogusław Cupiał - 2,9 mld złotych

Polski przedsiębiorca, jedyny właściciel przedsiębiorstwa Tele-Fonika Kable S.A. w ubiegłym roku nie zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki. Kable z jego firmy są ułożone pod lotniskiem Heathrow i stadionem Wembley. Są wykorzystywane również w podmorskim wydobyciu ropy i gazu. 

 Źródła: www.wprost.pl, wikipedia.org

Czytaj więcej