Czytasz: "Aglomeracja braku mocy przekształciła się w metropolię możliwości"

"Aglomeracja braku mocy przekształciła się w metropolię możliwości"

10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego po raz pierwszy odbywa się... w metropolii.

- 10 lat temu pytani czy on ma sens, odpowiadaliśmy, że organizujemy go dla przedsiębiorców. Wtedy wzięło w nim udział 3 tys. gości, którzy spotykali się na sesjach w 10 rożnych miejscach w Katowicach. W jubileuszowej edycji bierze udział ponad 11 tys. osób - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

10 lat temu kongres wystartował w Katowicach. Dziś gospodarcze serce bije w stolicy metropolii.

W ubiegłym roku powiedziałem, pół żartem pół serio, że witam na ostatniej edycji organizowanej w Katowicach. Dzisiaj kongres organizujemy już w metropolii. Na Śląsku słowa się dotrzymuje - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Warto oddawać się marzeniom i je spełniać- mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak podkreśla, jeszcze rok temu 41 gmin szukało swoich szans rozwoju osobno. Dziś łączy je wspólny interes.

10. Europejski Kongres Gospodarczy - na żywo

- Aglomeracja braku mocy przekształciła się w metropolię możliwości - mówi Kazimierz Karolczak.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa podkreśla, że całe województwo jest silnym regionem. Jego zdaniem, zawdzięcza to samorządowcom.

- Witam w województwie śląskim. Regionie, którego największą siłą są ludzie. Ludzie to także samorząd. To jak wygląda nasze województwo, to zasługa samorządu. To samorząd wytycza kierunki i je realizuje - mówi Wojciech Saługa.

Wojewoda Jarosław Wieczorek postawił na rolę rządu w transformacji ostatnich 10 lat.

- Udało się, tutaj w Katowicach, wypracować wiele modeli rozwoju polskiej i śląskiej gospodarki. Wśród nich program odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. Do tego metropolia. Do tego dokładamy ogromny program inwestycyjny. W ciągu najbliższych lat ponad 40 mld zl. Żeby to zrobić dobrze i odpowiedzialnie, potrzebny jest kapitał mądrych ludzi - mówi Jarosław Wieczorek.

Czytaj więcej