Czytasz: Wysoka cena niskiej emisji

Wysoka cena niskiej emisji

1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa.

- Jesteśmy u progu rewolucyjnej zmiany, bo niewątpliwie uchwałę antysmogową można uznać za rewolucyjną. Mamy już Małopolskie, Śląskie, myślę, że kolejne województwa pójdą naszym śladem, a ruch antysmogowy stanie się ogólnopolski. Nasza uchwała zyskała aprobatę wielu środowisk – powiedział wczoraj w Katowicach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa

Co to oznacza? Przede wszystkim zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw i stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Prof. Andrzej Lekston z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działających w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przypomniał, że zła jakość powietrza ma dobrze już udokumentowany wpływ na powstawanie chorób układu oddechowego, układu krążenia, nowotworów, udarów mózgu oraz wzrost umieralności.

Zawał serca od smogu - przeczytaj rozmowę Silesion.pl z prof. Andrzejem Lekstonem

- Każdego roku z powodu smogu w Unii Europejskiej umiera ok. pół miliona ludzi, w tym 47 tysięcy Polaków. To jedno małe miasteczko- mówil prof. Lekston.

Woj. śląskie jest jednym z 3 z najwyższą umieralnością z powodu chorób sercowonaczyniowych. Jest ona o 10 proc wyższa niż średnia krajowa i 20 proc. wyższa w stosunku do najniższej, notowanej w woj. podlaskim. Choć woj. śląskie zajmuje tylko 4 proc. powierzchni Polski, to zamieszkuje je 12 proc. populacji kraju. Na region przypada 21.4 proc. krajowej emisji pyłów i 44,9 proc. krajowej emisji gazów. Stwierdzono w nim największe natężenie ruchu samochodowego i najwyższe średnie roczne stężenia pyłu PM2,5.

- Pamiętajmy, smog nie pojawia się nagle i nie znika nagle, tylko powoli narasta. 80 proc. zanieczyszczeń pochodzi z prywatnych gospodarstw, 20 proc. z przemysłu, po części należy też wziąć pod uwagę spaliny samochodowe. Człowiek dorosły oddycha 15 razy na minutę. Z każdym oddechem nabiera pół litra powietrza. Proszę sobie wyobrazić, ile pyłów i szkodliwych substancji wdychamy z każdym oddechem - tłumaczył prof. Lekston.

Najbardziej zagrożeni są ludzie starsi i dzieci. U młodego człowieka jeszcze nie jest wykształcony układ odpornościowy, w dodatku dziecko wchłania ok. 50 proc. więcej powietrza w stosunku do masy ciała. Uważać powinny szczególnie osoby starsze, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy. Niezalecana jest wtedy aktywność fizyczna na zewnątrz. Śląskie Centrum Chorób Serca razem z Politechniką Śląską planują jstworzyć w przyszłości system ostrzegania o zanieczyszczonym powietrzu dla ludzi chorych. 

Od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej nie będzie można w naszym regionie stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Po 1 września użytkownicy będą mieli 10 lat na zakup kotłów minimum klasy 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu. 

W wypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Źródło : Urząd Marszałkowski

Czytaj więcej